"Tachografy" dla koni. Będą mieć karty pracy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-03-2018,10:40 Aktualizacja: 29-03-2018,10:59
A A A

Godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, przerwy, czas na posiłki - takie m.in. dane mają znajdować się w kartach pracy, które będą musieli prowadzić dla swoich zwierząt przewoźnicy konni w Wiśle (woj. śląskie).

To pokłosie szeroko komentowanego w mediach zdarzenia z lutego. Po przejeździe w ramach jednego z kuligów organizowanych w Wiśle Czarnem na oczach turystów padł koń i sprawa trafiła do organów ścigania.

aukcja w Janowie Podlaskim, narodowy pokaz koni czystej krwi arabskiej, Janów Podlaski, konie

Konie z Janowa pojadą do Warszawy. Narodowy czempionat przeniesiony

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wyraził zgodę na przeniesienie części uroczystości tegorocznego Święta Konia Arabskiego z Janowa Podlaskiego do stolicy. Zmiana planów ma związek ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. O...

By uniknąć takich zdarzeń w przyszłości, ma powstać regulamin przewozów konnych na terenie miasta i Nadleśnictwa Wisła.

Założenia i szczegóły omawiano podczas marcowych spotkań z udziałem burmistrza Tomasza Bujoka, przedstawicieli Nadleśnictwem Wisła i Inspekcji Weterynaryjnej oraz organizatorów przewozów konnych w Wiśle i Istebnej.

W dokumencie mają znaleźć się m.in. zapisy o ustaleniu czasu pracy konia (12 godzin dziennie, w tym przerwy - 1 godzina w całości, 3 godziny w ciągu dnia i kilka przerw po kilkanaście minut), tak aby czas pracy konia wynosił 8 godzin.

Przewidziano realizowanie harmonogramu badań weterynaryjnych zwierząt (sprawdzenie dobrostanu - czy nie są przeciążane), w celu dopuszczenia konia do pracy, jest też wzmianka o zasadach kultury osobistej furmanów.

konie, hodowla konia, dermatologia, UP Lublin, choroby skóry konia, dermatologia konia

Dermatologia koni jest wciąż niedoceniana

W dniach 9-10 marca Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie gościł uczestników międzynarodowej konferencji "Dermatologia Koni", zorganizowanej przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej UP. Wzięło w niej udział ponad 120 osób,...

Kolejne zapisy mają dotyczyć maksymalnej liczby osób przewożonych w ramach kuligu, kwestii sprzątania po zwierzętach czy zakazu przewożenia osób na saniach po asfalcie.

W przypadku np. padnięcia konia obligatoryjnie ma być wzywany weterynarz.

Regulamin ma przewidywać ponadto wprowadzenie tzw. Karty pracy, która powinna zawierać: dane konia - nr paszportu, imię; godziny pracy - czas rozpoczęcia, zakończenia, przerwy; liczbę przewożonych osób; czas karmienia; czas pojenia itp.

- Cieszę się, że inicjatywa stworzenia takiego regulaminu i jego późniejsze egzekwowanie wyszło od samych właścicieli koni, którzy organizują kuligi. To pokazuje, że wszystkim  leży na sercu dobro zwierząt, a nie jak próbuje się to przedstawiać opinii publicznej tylko niektórym - podsumowuje burmistrz Bujok.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj