Szydło: jest szansa na porozumienie klimatyczne w Paryżu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2015,8:30 Aktualizacja: 30-11-2015,8:53
A A A

Premier Beata Szydło oceniła, że jest szansa na porozumienie na konferencji klimatycznej, która oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek w Paryżu. Zapowiedziała, że podkreśli tam, że uzgodnienia nie mogą uderzać w naszą gospodarkę.

- Wszystko wskazuje na to, że to porozumienie ma szansę być podpisane - powiedziała Szydło dziennikarzom w Brukseli. Premier wzięła udział w szczycie UE-Turcja, a prosto z belgijskiej stolicy udała się do Paryża, gdzie w poniedziałek z udziałem blisko 150 przywódców państw nastąpi oficjalna inauguracja konferencji klimatycznej COP21.

marcin korolec, szczyt klimatyczny, ograniczenie wzrostu temperatury

Unia Europejska przygotowuje się do szczytu klimatycznego

UE nadal ustala mandat negocjacyjny przed szczytem klimatycznym ONZ w Paryżu. Prawdopodobnie będzie on znany po listopadowym posiedzeniu ministrów finansów. Polska, aby przygotować się do negocjacji, musi na to poczekać. - Unia...

Szefowa rządu zapowiedziała, że w swoim wystąpieniu będzie zwracać uwagę, że polityka klimatyczna musi być solidarna, ale nie może być realizowana tylko przez państwa europejskie.

- Z drugiej strony bardzo mocno podkreślam, że to nie może być polityka, która uderza w polską gospodarkę. Zobaczmy, jaki będzie końcowy efekt. Wolałabym, żebyśmy się porozumieli już w Paryżu - dodała.

W konferencji, która potrwa do 11 grudnia, bierze udział 195 krajów. Główną osią sporu będzie batalia o finanse na walkę ze zmianami klimatycznymi między bogatymi a biednymi państwami.

Na tydzień przed startem rozmów propozycje wkładu do porozumienia klimatycznego złożyły 183 państwa. W dokumentach deklarują, jakie kroki podejmą, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych na poziomie krajowym.

Poleć
Udostępnij