Szukają najlepszych kół gospodyń wiejskich. Nagrody czekają

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2021,13:10 Aktualizacja: 07-06-2021,13:12
A A A

Już po raz trzeci samorząd województwa mazowieckiego szuka najlepszych i najaktywniejszych kół gospodyń wiejskich. Zgłoszenia można przesyłać do 25 czerwca - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W konkursie "Koła Gospodyń Wiejskich - wyjątkowe miejsca, wyjątkowi ludzie", organizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich, do wygrania są nagrody pieniężne. Ich pula to 30 tys. zł.

ustawa o kołach gospodyń wiejskich, sejm, arimr, NIKiDW

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich przeszła przez Sejm

Sejm znowelizował ustawę o kołach gospodyń wiejskich, która ma zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem takich organizacji. Za uchwalaniem ustawy głosowało 439 posłów, 11 było...

"Na Mazowszu jest wiele prężnie działających kół gospodyń wiejskich. Ich członkowie to często te osoby, wokół których toczy się życie kulturalne małych miejscowości. Nie tylko kultywują lokalne tradycje, ale aktywizują mieszkańców i organizują ciekawe wydarzenia dla lokalnych społeczności" – podkreśla cytowany w komunikacie marszałek Adam Struzik.

W konkursie nagradzana będzie działalność związana z rozwojem obszarów wiejskich na Mazowszu, taka jak wykorzystanie środków unijnych, innowacyjnych technologii, turystyka na obszarach wiejskich, wykorzystanie dóbr kultury w rozwoju tych obszarów, rozwój rolnictwa ekologicznego, organizacja spółdzielczości oraz grup producenckich czy też aktywizacja społeczności lokalnych.

Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego, dynamiczny rozwój wsi w regionie to w dużej mierze zasługa działania kół gospodyń wiejskich. Co roku ich przybywa i chociaż najbardziej znane są ze świetnej regionalnej i tradycyjnej kuchni, to zakres ich działań jest o wiele większy.

Koła gospodyń wiejskich, organizacje pozarządowe, Agata Kornhauser-Duda

Pierwsza dama chwali i docenia wiejskie gospodynie

Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają renesans. Wieś rozwija się, unowocześnia i to w dużym stopniu zasługa kobiet, które dbają też o pielęgnowanie tradycji - mówiła Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama uczestniczyła w Lublinie w gali...

Organizują wiele wydarzeń, w które angażują mieszkańców, informują o możliwości wykorzystania środków unijnych, zachęcają mieszkańców do podejmowania działań na rzecz lokalnych społeczności. Według Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez ARiMR, na Mazowszu zarejestrowanych jest 1275 kół.

Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, do którego trzeba dołączyć przynajmniej dwie rekomendacje - od organizacji pozarządowych, lokalnych grup działania czy samorządów.

Zgłoszenie powinno ponadto zawierać trzy przepisy kulinarne związane z regionem, udokumentowane fotograficznie, wśród których znajdzie się minimum jeden przepis na kiszonkę, wraz ze zgodą na ich publikację w formie książki kucharskiej.

Formularze zgłoszeniowe należy wysyłać przez operatora pocztowego, dostarczyć osobiście na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa z dopiskiem na kopercie "Konkurs dla KGW 2021". Do konkursu można się też zgłosić drogą mailową na adres: ksow@mazovia.pl.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement