Szczepienia lisów ruszyły. Kostki lecą z samolotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2015,12:30 Aktualizacja: 29-04-2015,12:50
A A A

Rozpoczęły się wiosenne szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Będą obywały się w 10 województwach - poinformował PAP Główny Lekarz Weterynarii Marek Pirsztuk. Szczepionki w formie kostek rozrzucane są z samolotów. W Polsce żyje ok. 200 tys. lisów.

Szczepienia lisów będą odbywały się w województwach: lubelskim, łódzkim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Prowadzone są dwa razy w roku - na wiosnę i jesienią.

Szczepień ochronnych nie przeprowadza się, jeżeli na terenie województwa nie stwierdzono wścieklizny przez co najmniej trzy kolejne lata.

Szczepionki są zrzucane z samolotów, czasem wykładane ręcznie. Są to kapsułki otoczone przynętą z mączki rybnej, tak by lis mógł ją szybko znaleźć. Zwierzę przegryzając kapsułkę połyka jej zawartość uodparniając się na wirusa.

Dawki są zróżnicowane, jest to 20-30 dawek na 1 km2 w zależności od liczny przypadków choroby stwierdzonych w ostatnim czasie - zaznaczył szef weterynarii.

Wrażliwe na wściekliznę są wszystkie ssaki, ale źródłem zakażeń są przede wszystkim lisy. Natomiast od kilku lat nie zanotowano w naszym kraju ani jednego przypadku zachorowania człowieka.

Mimo regularnego szczepienia lisów, zdarza się wykrycie chorego zwierzęcia, głównie w pobliżu granicy. Od 2012 r. Polska współpracuje z Ukrainą w tym zakresie i lisy są szczepione także po stronie ukraińskiej.

W ostatnim okresie najwięcej przypadków wścieklizny stwierdza się w woj. małopolskim. - Analizujemy dlaczego tam pojawiła się ta choroba, być może, że będzie potrzeba np. zwiększenia tam dawki - powiedział Pirsztuk.

W 2014 r. do końca lutego stwierdzono 23 przypadki wścieklizny w woj. małopolskim, 3 przypadki w woj. podkarpackim i po jednym przypadku w województwach świętokrzyskim oraz lubelskim.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii na Mazowszu przeprowadzi akcję szczepienia lisów przeciw wściekliźnie w dniach 28 kwietnia-11 maja. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów m.in. na lasy i łąki. Nie wolno jej dotykać, bo gdy zwierzęta poczują zapach człowieka nie zjedzą jej.

Przez dwa tygodnie po wyłożeniu szczepionki zwierzęta domowe należy prowadzać na smyczy lub trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.

Realizację programu szczepień lisów przeciwko wściekliźnie rozpoczęto w Polsce w 1993 r. W 1992 r. stwierdzono w naszym kraju 3084 przypadki wścieklizny, w tym u zwierząt wolno żyjących 2549, z czego 2079 u lisów. Program zwalczania wścieklizny u lisów jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Szczepionki kupowane są w drodze przetargu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu