Swojskie jedzenie najlepiej smakuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
11-09-2018,9:30 Aktualizacja: 11-09-2018,9:42
A A A

Aż 77 proc. osób uważa, że żywność wyprodukowana w kraju jest lepsza od sprowadzanej z zagranicy. Tylko 4 proc. ankietowanych ocenia rodzimą produkcję jako gorszą, a co piąty uważa je za podobne.

To najważniejszy przekaz wynikający z sondażu IMAS Agri, w którym zbadano opinię dorosłych Polaków na temat skłonności do kupowania krajowych produktów żywnościowych. Pozytywne zdanie rośnie wraz z wiekiem.

jan krzysztof ardanowski, radcy rolni, sprzedaż żywności, promocja żywności, eksport żywności

Eksport żywności pobije rekord. Ale trzeba szukać nowych rynków zbytu

- W tym roku eksport żywności wyniesie ponad 28 mld euro. To naprawdę duża kwota, ale wciąż musimy szukać nowych rynków zbytu, bo to warunek rozwoju rolnictwa - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Szef resortu...

O ile bowiem wśród najmłodszych respondentów odsetek osób uznających prymat naszych produktów wynosi 73 proc., to u najstarszych 82 proc. Lepsze zdanie o polskiej żywności mają kobiety niż mężczyźni.

Od grudnia 2014 roku obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie przekazywania informacji na temat pochodzenia żywności. Regulacja nakłada obowiązek wskazania kraju, bądź miejsca pochodzenia m.in. owoców, warzyw i innych produktów rolnych.

Okazuje się, że dla blisko połowy osób objętych sondażem wiedza ta jest kluczowa. Tylko 4 proc. uznaje ją za nieistotną, a połowa Polaków czasem ją bierze pod uwagę, a czasem nie. Takich informacji częściej wypatrują kobiety i osoby starsze.

Eksperci rynku rolnego spodziewają się podwyżek cen żywności z powodu suszy i rosnącego od lat eksportu płodów rolnych. Ale nasi gospodarze raczej nie mają się czego obawiać. Co trzecia osoba jest bowiem zdecydowana kupować polskie produkty, nawet pomimo wyższych cen.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement