Święta coraz bliżej. Ale warzywa i owoce wciąż są tanie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-12-2014,10:50 Aktualizacja: 19-01-2015,12:40
A A A
Mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, warzywa i owoce nie drożeją. Ale wigilijna grzybowa czy pierogi mogą być trochę droższe, bo grzyby kosztują o kilka procent więcej niż przed rokiem.
 
Jak informuje Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach w porównaniu z 2013 rokiem krajowe warzywa, owoce oraz pomarańcze są tańsze. Droższe są grzyby i orzechy. Bardzo tanie są jabłka.
 
Hurtowe ceny konsumpcyjnych z tradycyjnych przechowalni nie przekraczają 1 zł za kilogram, ale już owoce przechowywane w chłodni z kontrolowaną atmosferą są droższe i kosztują 1-1,30 zł za kilogram. Ale i tak jest to 35-45 proc. taniej niż przed rokiem.
 
Znacznie tańsze są krajowe warzywa. W ofercie hurtowej (np. dla sklepów) ceny kapusty kiszonej wahają się od 1,85 do 2,20 zł za kilogram, czyli o prawie 40 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Kapusta biała jest o połowę tańsza, mniej trzeba także zapłacić za cebulę, ogórki kwaszone, marchew, buraki czerwone oraz za ziemniaki.
 
Ceny pieczarek są jeszcze trochę niższe (4 proc.) w porównaniu do ceny sprzed roku, ale tuż przed świętami Bożego Narodzenia, prawdopodobnie podrożeją. Obecnie te grzyby sprzedawane są po 4,5-6 zł za kilogram.
 
Grzyby suszone są około 5 proc. droższe niż w grudniu 2013 r., a to dlatego, że było ich w tym roku mniej. Ceny grzybów suszonych są zróżnicowane, od 60 zł za kilogram tzw. miału gastronomicznego do 600 zł za kilogram kapeluszy borowików.
 
Mak w sprzedaży hurtowej kosztuje 8-12 zł za kilogram. Olej rzepakowy od 12 do 16 zł za litr.
 
Rodzynki zwykłe (mniejsze) kosztują 10 zł/kg, duże - Jumbo 22 zł/kg. W tym roku orzechy laskowe kosztują dwa razy tyle co przed rokiem (11-16 zł/kg), włoskie są droższe o 30 proc. (7,5 do 18 zł/kg).
 
W podobnej cenie co w ubiegłym roku oferowane są cytrusy. Pomarańcze można kupić kilka procent taniej - po 2,75-4,5 zł/kg w zależności od odmiany, mandarynki od 2,5 zł (drobne) do 6,5 zł za odmianę Klementynka. Dość tanie są cytryny 4-5 zł/kg (ale o 6 proc. droższe niż w ub.r..).
 
Wśród nowości są suszone owoce miechunki (egzotyczna roślina peruwiańska), która w postaci świeżej stosowana jest do dekoracji ciast i tortów, a suszona może być stosowana w mieszance bakalii - kosztuje 54 zł za kilogram.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj