Susza rolnicza martwi polityków. Rząd szykuje się do działania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2018,9:45 Aktualizacja: 19-06-2018,9:56
A A A
W środę na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przedstawiona informacja ministra rolnictwa o stanie suszy w Polsce - zapowiedział we wtorek Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zapewnił, że rząd jest zdecydowany szybko i skutecznie reagować.
 
Polityk podkreślił w radiowej Jedynce, że rząd "już martwi się" kwestią suszy w Polsce. Jak zaznaczył, premier Mateusz Morawiecki omawiał ten temat w ubiegłym tygodniu, podczas odprawy z wojewodami. - Dostali informację o tym, jakie działania powinni podjąć, że powinni monitorować tę sytuację i przekazywać na bieżąco panu premierowi i ministrowi spraw wewnętrznych, któremu bezpośrednio podlegają, informacje o rozmiarach suszy - powiedział. 

żniwa, zboża, susza, straty w uprawach

Prognozy dotyczące zbiorów zbóż ostro w dół. Wszystkiemu winna susza

Susza w Polsce i Niemczech przekłada się na niższe oczekiwania zbiorów zbóż w Unii Europejskiej. W naszym kraju plony niektórych upraw mogą być co najmniej o 20 proc. niższe w porównaniu do średnich wieloletnich....
Dodał, że resort rolnictwa "nie pozostaje w żadnym wypadku bezczynny". - Jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwem, z wiceministrami, którzy również w tej chwili bardzo intensywnie pracują - zapewnił. 
 
Sasin poinformował, że w środę na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przedstawiona informacja ministra rolnictwa o stanie suszy w Polsce. - Ale również będą przedstawione propozycje konkretnych działań, będziemy na ten temat rozmawiać - dodał.  
 
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w ubiegłym tygodniu poinformował, że od 11 kwietnia do 10 czerwca stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Największy niedobór wody zanotowano na Kaszubach i na Lubelszczyźnie. Suszą dotknięte są głównie zboża jare i ozime, truskawki oraz krzewy owocowe. 

W przypadku zbóż jarych susza występuje w ponad 92 proc. gmin na terenie 10 województw: m.in. podlaskim, wielkopolskim, lubelskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim. Obejmuje ona tam od 75 do 85 proc. gruntów ornych. 
 
susza, zboża, straty w uprawach, MRiRW, susza 2018

Susza pustoszy uprawy. W wielu miejscach sytuacja jest dramatyczna

Największy niedobór wody zanotowano na Kaszubach i na Lubelszczyźnie. Suszą dotknięte są głównie zboża jare i ozime, truskawki oraz krzewy owocowe - poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Od 11 kwietnia do...
Jak informuje IUNG, obszar dotknięty suszą powiększa się. "Tak duży deficyt wody dla zbóż jarych i ozimych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz rzepaku i rzepiku oznacza, że tegoroczne plony tych upraw będą niższe z powodu występującego niedoboru wody, co najmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych" - zaznaczono. 
 
Szef KSRM pytany był również o rezygnację ze stanowiska ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Pytany, kto będzie nowym szefem resortu, odpowiedział, że "dowiemy się tego zapewne" w środę".  
 
Sasin dodał też, że Jurgiel zdecydował się odejść ze stanowiska ze względów osobistych. Dopytywany, czy nie został "osobiście poproszony" o rezygnację przez premiera lub prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, odparł, że nie będzie potwierdzał "tego typu przemyśleń". 
 
Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI "Solidarność" zwróciła się do resortu rolnictwa z wnioskiem o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań w celu uruchomienia mechanizmów pomocowych dla rolników dotkniętych klęską suszy - nie wykluczając możliwości ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj