Strażacy ochotnicy mogą składać wnioski o świadczenie ratownicze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Luiza Łuniewska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-02-2022,11:00 Aktualizacja: 10-02-2022,11:06
A A A

Weszło w życie rozporządzenie dotyczące świadczeń ratowniczych dla strażaków ochotników. Druhowie mogą składać wnioski o 200 zł miesięcznie za wysługę lat w ochotniczej służbie.

Prawo do tego świadczenia przysługuje druhom i druhnom OSP, którzy służyli co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). W tym czasie powinni co najmniej raz w roku brać udział w działaniach i akcjach ratowniczych.

OSP Mostki, powiat świebodziński, KPP Świebodzin, złodzieje złomu

Druhowie zbierają złom, by kupić nowy wóz. I tak ich okradli

Dwie osoby zostały zatrzymane przez policję do sprawy bulwersującej kradzieży na szkodę jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostkach (pow. świebodziński, woj. lubuskie). Ochotnicy z Mostek działają na co dzień na rzecz lokalnej społeczności...

Przy naliczaniu wysługi lat nie jest jednak konieczne zachowanie ciągłości.

Przed wejściem w życie nowej ustawy o OSP, która wprowadziła świadczenie Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA podkreślał, że jest oczekiwane przez strażaków i ratowników. - Mamy niemal same dobre sygnały ze środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych dotyczące właśnie uregulowania ich praw, przyznania im dodatku emerytalnego - mówił.
Polityk podkreślał, że postulat wprowadzenia takiego świadczenia był formułowany od wielu lat. - Często zresztą składano takie obietnice i chyba przyszedł czas, żeby tę sprawę uregulować - podkreślał.

Świadczenie ratownicze zgodnie z nowymi przepisami przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

"Osobie, która złoży wniosek o przyznanie świadczenia ratowniczego w terminie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, przyznaje się prawo do świadczenia ratowniczego od miesiąca wejścia w życie ustawy" - poinformowała Państwowa Straż Pożarna. Świadczenie będzie wypłacane miesięcznie, do 15. dnia miesiąca.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu