Strażacy: już ponad 1000 pożarów lasów od początku roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Grzegorz Dyjak PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-05-2017,10:30 Aktualizacja: 20-05-2017,10:42
A A A

Ponad 1000 pożarów lasów wybuchło w Polsce od początku roku; dziewięć na dziesięć z nich powodowanych jest przez człowieka - podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Leśnicy codziennie od 1 marca do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru m.in. wilgotności ściółki w lesie i wilgotności powietrza.

pożar, wypalanie traw, straż pożarna, strażacy, Paweł Frątczak

Za wypalanie traw brak dopłat, wysoka grzywna albo więzienie

W zeszłym roku w Polsce doszło do 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45 proc. wszystkich pożarów odnotowanych w naszym kraju. Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z...
Gdy zagrożenie pożarami w lasach jest duże, sytuację monitorują samoloty patrolowe i patrole piesze. Gdy w ciągu pięciu kolejnych dni wilgotność ściółki (mierzona rano) spada poniżej 10 proc., wprowadza się zakaz wstępu do lasu.

95 proc. pożarów lasów powstaje z winy człowieka. W lesie, jak również w odległości 100 m od niego, nie można używać otwartego ognia, palić tytoniu, wyrzucać niedopałków papierosów, palić śmieci. Za nieprzestrzeganie zakazu grozi mandat do 500 zł.

- Dziewięć na dziesięć pożarów powodowanych jest przez człowieka. Większość z nich to pożary małe, dzięki doskonałemu systemowi monitorowania obszarów leśnych, który powstał po 1992 roku po pożarach w Kuźni Raciborskiej. To nie tylko system obserwacji, ale również kamery przemysłowe, samoloty patrolowe oraz sieć dróg i właściwa gospodarka leśna oraz budowanie zbiorników wodnych - powiedział PAP rzecznik PSP.

Na przełomie sierpnia i września 1992 roku w Kuźni Raciborskiej spłonęło ponad 9 tys. ha lasu. W trwającej 124 godz. akcji ratowniczej zginęło dwóch strażaków.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu