Stare kotły węglowe jeszcze długo będą grzały i nas truły

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-01-2020,13:30 Aktualizacja: 03-01-2020,12:56
A A A

Wymiana kopciuchów idzie w ślimaczym tempie. Brakuje zainteresowania i są problemy z biurokracją - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik, w Polsce do wymiany jest wciąż 3 mln starych, węglowych pieców. "Ekolodzy alarmują, że w takim tempie wymiana potrwa kilkadziesiąt lat, a nie dziesięć, jak planował rząd. Polski Alarm Smogowy (PAS) przedstawił również raport z przebiegu wymiany pieców w najbardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce. Wnioski nie cieszą" - czytamy.

smog, śląskie, ochrona środowiska

Śląskie stawia na ochronę środowiska

W pierwszym kwartale tego roku samorząd województwa śląskiego przyjmie zaktualizowaną strategię rozwoju - jednym z fundamentów będzie szeroko pojęta ochrona środowiska - poinformował w czwartek marszałek województwa Jakub...
Wg danych PAS w latach 2016-2018 najwięcej kotłów na węgiel i drewno za środki unijne oraz samorządowe wymieniono w Krakowie - ponad 14 tys., we Wrocławiu - 5 tys., w Łodzi - 2,5 tys. Najmniej kopciuchów zlikwidowano w Zielonej Górze - 75, Olsztynie - 69 i w Białymstoku - 25.

Piotr Siergiej z PAS uważa, że obecne tempo wymiany jest bardzo niskie. "Przy obecnym tempie w Łodzi proces wymiany palenisk węglowych skończy się za 120 lat. Również w stolicy wymiana idzie bardzo powoli. W latach 2016-2018 wymieniono jedynie 750 palenisk, a szacuje się, że kopciuchów jest 20 tys." - mówi "Rzeczypospolitej".

"Według PAS spośród miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców najlepiej radzi sobie Sucha Beskidzka (753 zlikwidowane paleniska węglowe), natomiast w Jarosławiu, Myszkowie i Wągrowcu nie wymieniono ani jednego. Co więcej, wiele miejscowości nawet nie wie, ile kotłów pozostało do wymiany, ponieważ nie przeprowadziło inwentaryzacji źródeł grzewczych" - informuje gazeta.

smog, zanieczyszczenie powietrza

Mieszkańcy mają dość smogu i donoszą na sąsiadów

Ponad 170 zgłoszeń i blisko 90 przeprowadzonych kontroli - to dotychczasowe efekty funkcjonowania formularza Ekointerwencji w województwie małopolskim.   W ciągu 11 tygodni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu...
Dziennik podaje, że stare kotły wymienia się również w ramach rządowego programu "Czyste powietrze". Z danych Ministerstwa Klimatu wynika, że do tej pory zostało złożonych 110 tys. wniosków na łączną kwotę ok. 2,5 mld zł (na wymianę kotła lub termomodernizację). Piotr Siergiej należy do grona osób, które uważają, że rządowy program działa zbyt wolno.

"Według zapowiedzi rządu rocznie powinno się wymieniać 300 tys. kotłów. A przecież program +Czyste powietrze+ będzie działać tylko przez dziewięć lat. Jest to więc nierealne. Takie chociażby woj. mazowieckie, które jest liderem, do tej pory wymieniło zaledwie 4,5 tys. pieców. Nadal na jego terenie znajduje się 400 tys. kopciuchów" - wyjaśnia Siergiej.

Siergiej twierdzi, że program "Czyste Powietrze" nie dociera do wszystkich, którzy powinni z niego skorzystać.

"Realizuje go 16 wojewódzkich funduszy ochrony i gospodarki wodnej oraz ok. 500 gmin, które podpisały z nimi umowę. Program nie dociera więc do wszystkich, którzy potencjalnie powinni być zainteresowani wymianą pieców. Poza tym program jest obudowany ogromną biurokracją. Widziałem umowy, do których załączniki mają 200 stron. I chociaż NFOŚiGW planuje uprościć procedury, to poza konsultacjami niewiele się w tym obszarze dzieje" - dodaje.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement