Stan wyjątkowy na wschodzie Polski. Co z pracami rolniczymi?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2021,11:10 Aktualizacja: 01-09-2021,11:29
A A A

Planowane wprowadzenie stanu wyjątkowego we wschodniej części kraju w związku z kryzysem na granicy z Białorusią zaniepokoiło mocno tamtejszych mieszkańców z rolnikami na czele. Co na to rząd?

Rada Ministrów postanowiła wystąpić do prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie części województw lubelskiego i podlaskiego. Pas będzie obejmował 115 miejscowości w woj. podlaskim i 68 miejscowości w woj. lubelskim.

Mateusz Morawiecki, Bobolice, wsparcie dla gmin PGR, Polski Ład dla rolnictwa

Morawiecki obiecuje: miliardy złotych trafią na wieś

Program dla gmin popegeerowskich będzie kontynuowany; w tym roku na wieś popegeerowską trafi 1 mld zł, a w kolejnym co najmniej 1,5 mld zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu kontynuację programu dla gmin popegeerowskich ogłosił...

- Przepisy wprowadzą ograniczenia dla osób z zewnątrz, które chciałyby się przemieszczać w tych rejonach. Straż Graniczna, wojsko i policja muszą mieć instrumenty efektywnego działania. Jako odpowiedzialny rząd, musimy na okres najbliższego miesiąca szczególnie zabezpieczyć okolice naszej granicy. Wierzymy, że nasze działania doprowadzą do ustabilizowania sytuacji. Ten miesiąc musi być bezpieczny - powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Jak dodał, w samym tylko sierpniu około 3 tys. osób usiłowało nielegalnie przedostać się na terytorium RP i Unii Europejskiej. Według polityka stan wyjątkowy, który zostanie wprowadzony natychmiast po podpisaniu przez prezydenta dokumentów, nie będzie utrudniał życia mieszkańcom, w tym także rolnikom.

- Pragnę uspokoić mieszkańców miejscowości przygranicznych. Rozporządzenia nie będą ingerowały w wasze życie zawodowe, w możliwości swobodnego wykonywania np. działalności rolniczej - zapewnił szef MSWiA.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement