Stadnina nie straciła płynności finansowej, ale dobrze nie jest

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2019,8:10 Aktualizacja: 08-01-2019,8:28
A A A

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim nie straciła płynności finansowej, ale została zobowiązana do opracowania programu naprawczego, który ma być przedstawiony Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.

Rzecznik KOWR poinformował, że prezes SK Janów złożył 26 września ub.r. pismo, w którym poinformował ośrodek jako Zgromadzenie Wspólników spółki "o ewentualnej możliwości utraty płynności finansowej w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk rynkowych w otoczeniu Spółki".

Stadnina Koni Janów Podlaski, Janów Podlaski, Święto Konia Arabskiego, Aukcja Pride of Poland

Połowa koni wróciła do stajni. Coraz mniejsze zyski z prestiżowej aukcji

Trzy z sześciu koni wylicytowanych podczas aukcji Pride od Poland 2018 trafią na licytację po raz kolejny. Po zakończeniu imprezy podano, że sprzedano zwierzęta za 501 tysięcy euro, ale okazuje się, że "poszły" tylko za 259 tysięcy euro....

"Zagrożenia rynkowe nie zmaterializowały się, wobec czego utrata płynności nie nastąpiła" - poinformował KOWR.

W odpowiedzi na pismo ośrodka, który jest jedynym wspólnikiem, zobowiązał zarząd spółki do opracowania długoterminowego planu naprawczego, który w najbliższym czasie ma zostać przedłożony do rozpatrzenia. Jak podkreślił rzecznik, są to działania rutynowe należą do kanonu działań wynikających ze sprawowanego nadzoru właścicielskiego.

KOWR nie ma możliwości udzielania bezpośredniej pomocy spółkom kapitałowym. Ale "obecnie spółka dysponuje środkami finansowymi zapewniającymi jej bieżące funkcjonowanie bez przeszkód".

- Sytuacja finansowa stadniny nadal pozostaje trudna, jednak z oświadczenia zarządu wynika, iż z uwagi na poprawiające się wyniki produkcyjne i handlowe sytuacja ta jest stabilna i w najbliższym czasie nie występuje zagrożenie utraty płynności finansowej - poinformował rzecznik.

koń w kanale, OSP Puszczykowo, piotr krysman, wąsowo, nowy tomyśl

Wyciągali konia z kanału. Potrzebna była nawet koparka

Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz jednostki OSP Puszczykowo zostali wezwani do pomocy w jednym z gospodarstw. Trzeba było ratować konia z potrzasku. Klacz utkwiła bowiem w podziemnym kanale technicznym. Po...

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapytany o kondycję finansową janowskiej spółki stwierdził, że wszystkie przedsiębiorstwa rolne Skarbu Państwa mają problemy finansowe z powodu suszy. Spółki nie dostały pomocy suszowej, więc większość może mieć straty - wyjaśnił.

Polityk zauważył, że hodowla koni jest deficytowa i zawsze się do niej dopłacało z innej produkcji rolnej. Jeżeli chodzi o Janów, to hodowla "idzie całkiem dobrze". Poinformował, że w tym roku w Janowie jest planowana kolejna aukcja "Pride of Poland", a wcześniej będzie ogłoszony konkurs na materiały informacyjne i film promujący polskie araby.

Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, z 200 letnią tradycją, została rozsławiona przez coroczną aukcję koni arabskich "Pride of Poland", na której kupowano najlepsze okazy polskiej hodowli. Jednak od 2015 r. zainteresowanie hodowców aukcją spada.

W 2018 r. z 10 licytowanych klaczy, sprzedano sześć za łączna kwotę 501 tys. euro; w 2017 r. wystawiono 24 klacze i jednego ogiera - sprzedano sześć koni za łączna kwotę 410 tys. euro. W 2016 r. z wystawionych 31 koni sprzedano 16 za łączna kwotę 1 mln 271 tys. euro; w 2015 r. na aukcji sprzedano 24 konie za łączną sumę ok. 4 mln euro.

Stadnina w Janowie Podlaskim jest jedną z 14 spółek strategicznych hodowli koni zarządzanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W chwili obecnej w SK Janów Podlaski przebywa ok. 430 koni.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj