Środki trafią do wszystkich, którzy stracili przez suszę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
13-08-2015,7:40 Aktualizacja: 13-08-2015,7:52
A A A

Decyzją rządu odpowiednie środki po oszacowaniu strat trafią do wszystkich, którzy stracili przez suszę - powiedziała w środę premier Ewa Kopacz. Dodała, że rząd chce oszacować straty kompleksowo, by objęły też m.in. hodowców bydła.

Kopacz podkreśliła na konferencji prasowej w Kaliszu, że rząd chce się pochylić nad problemami tych, którzy tracą z powodu suszy, a wsparcie ma pozwolić poszkodowanym "kontynuować działalność gospodarczą". Według szefowej rządu odszkodowania mają też objąć hodowców bydła, którzy w wyniku suszy nie mają czym karmić krów. "Chcemy bardzo kompleksowo oszacować straty" - zaznaczyła.

Premier zaznaczyła, że opozycja chce podczas dodatkowego posiedzenia Sejmu, o które apeluje, mówić na temat suszy. Tymczasem ona - jak dodała - zajmuje się tym problemem "od kilku dni", jeżdżąc do rolników, czy odwiedzając elektrownię. "Tu różnimy się z opozycją - oni chcą o tym bez końca gadać, a ja chcę ten problem rozwiązać" - przekonywała.

Kopacz poinformowała, że decyzją rządu będzie można przesunąć odpowiednie środki, które po oszacowaniu strat trafią do tych, którzy stracili na suszy.

Susza niemal w całym kraju. Ponad 800 komisji szacuje straty

Tegoroczne straty w rolnictwie już dziś można oszacować na kilkaset milionów złotych, a końca suszy nie widać. Najgorzej jest w centralnej i północnej Polsce. - Z zebranych, cząstkowych szacunków wynika, że najwięcej...

Premier była pytana na konferencji o apel ministra rolnictwa Marka Sawickiego i szefowej sztabu wyborczego koalicyjnego PSL Andżeliki Możdżanowskiej, by odwołać wrześniowe referendum i przekazać zaoszczędzone w ten sposób 100-130 mln zł "na wsparcie rodzin rolników dotkniętych suszą".

Kopacz odpowiedziała, że referendum nie zarządziła "szefowa jakiegoś sztabu", a Bronisław Komorowski, który nie jest już prezydentem. Dodała, że dziwi ją postawa "kogoś z PSL-u", bo ludowcy wiedzą o wsparciu rządu dla tych, którzy stracili przez suszę.

Na pytanie o ograniczenia dostaw prądu dla przemysłowych odbiorców energii, premier odpowiedziała, że w związku z rozporządzeniem przyjętym przez rząd szczegółowo analizowano, kogo mają dotyczyć ograniczenia.

"Wiadomo, że nie ograniczymy tym, którzy mają chłodnie, a w tych chłodniach mają mięso czy warzywa, czy owoce. (...) Nie ograniczymy tam, gdzie to chłodzenie jest bezwzględnie konieczne, bo inaczej zakłóciłoby to cały proces produkcyjny" - tłumaczyła.

Susza pustoszy gospodarstwa. Rolnicy domagają się realnej pomocy

Podlaska Izba Rolnicza w zdecydowany sposób domaga się wsparcia dla tysięcy rolników z regionu, którzy liczą coraz większe straty w uprawach.  W związku z "bardzo złą sytuacją w rolnictwie województwa...

Zaznaczyła, że z 20. stopnia zasilania można było zejść na 16. "Już bardzo blisko do dziesiątki" - dodała. Według Kopacz apel o ograniczenie poboru prądu między godz. 10 a 17 spotkał się z pełnym zrozumieniem Polaków.

Komisje ds. szacowania szkód z powodu suszy pracują w 12 województwach, jest ich łącznie ponad 800. Wkrótce rozpoczną pracę komisje w pozostałych czterech województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, zachodniopomorskim. Z meldunków cząstkowych wynika, że najwięcej poszkodowanych gospodarstw jest w województwach: kujawsko-pomorskim - 41 tys., mazowieckim - ponad 30 tys. i podlaskim - ponad 70 tys. - powiedział szef resortu rolnictwa na konferencji prasowej w środę.

Kolejnych meldunków cząstkowych resort rolnictwa spodziewa się po 20 sierpnia. Wtedy "będziemy chcieli uruchomić program wsparcia socjalnego, wypłat do hektarów objętych suszą" – informował w środę Marek Sawicki.

W związku z wysokimi temperaturami Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) wprowadziły od poniedziałku od godz. 10 ograniczenia w dostawach i poborze energii w całym kraju. Ograniczenia nie obejmują odbiorców indywidualnych ani instytucji takich jak szpitale. Dotyczą natomiast tych odbiorców, dla których określona w umowie wielkość mocy umownej ustalona została powyżej 300 kW.

Wniosek o zwołanie w sierpniu dodatkowego posiedzenia, które miałoby być poświęcone informacji Kopacz ws. działań rządu w związku z suszą, złożył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Najbliższe posiedzenie Sejmu jest zaplanowane na 9-11 września.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu