Spożywcy i właściciele zwierząt dostaną po kieszeni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2018,10:10 Aktualizacja: 26-11-2018,10:18
A A A

Będziemy mniej konkurencyjni, handel odrzuci wyższe ceny, niskie marże spadną jeszcze bardziej, wzrośnie czarna strefa - to niektóre z konsekwencji wyższego VAT-u na leki weterynaryjne.

"Propozycje, które znalazły się w ustawie zmieniającej VAT, zaszkodzą polskim mięsiarzom, mleczarzom, ale też właścicielom psów i kotów - alarmują różne branże. Chodzi o podwyższenie stawki VAT na leki weterynaryjne z 8 proc. do 23 proc., którym właśnie zajmują się politycy" - czytamy w "Pulsie Biznesu".

leki weterynaryjne, leczenie zwierząt, hodowla zwierząt, produkcja mięsa, dorota niedziela

Szykuje się drastyczna podwyżka cen leków weterynaryjnych

Aż o 15 proc. ma wzrosnąć stawka VAT na leki weterynaryjne. Wynika to z rządowego projektu nowelizacji przepisów podatkowych. To może uderzyć w producentów żywności na czele z rolnikami. Zmiany dotyczące podatków będą duże. Jak...

Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek jest wart rocznie około miliarda złotych. Wraz z podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł.

- To nie są pieniądze, które wspomogą budżet państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów, oraz właścicieli 15 mln psów i kotów - powiedział dziennikowi Artur Zalewski, dyrektor POLPROWET-u.

Gazeta przypomina, że wiceminister finansów Filip Świtała, pytany o VAT na leki weterynaryjne podczas posiedzenia Sejmu, wyjaśniał, że to zaledwie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję. "W branżach, które sprawa dotknie, jednak zawrzało" - czytamy w "PB".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj