Specjalne samoloty pomogą rolnikom. Zbadają jakość upraw i dobiorą nawozy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Innowacje (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2018,10:00 Aktualizacja: 03-11-2018,10:40
A A A

Popularyzacja dronów sprawiła, że coraz częściej mówi się o wprowadzeniu do powszechnego użytku samolotów typu VTOL. Maszyny mają ułatwić patrolowanie i monitorowanie rozległych terenów - m.in. rolniczych.

- Samolot pionowego startu i lądowania to jest połączenie quadrokoptera z samolotem do lotu poziomego. Składa się z pięciu silników, cztery służą do startu i lądowania pionowego, piąty do lotu poziomego - mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Tomasz Tworek, mechatronik z firmy BZB UAS.

dron, nowoczesne rolnictwo, leśnictwo, dron w lasach, drony, SGGW, BSP

Drony to przyszłość nowoczesnego rolnictwa i leśnictwa

Zanim w lesie wybuchnie pożar, pojawiają się sygnały ostrzegawcze. Nie wszystkie możemy dostrzec z ziemi własnymi oczami. Pewne zjawiska są lepiej widoczne z lotu ptaka. Zwłaszcza z lotu drona, który rejestruje promieniowanie...

Dynamiczny rozwój branży bezzałogowych pojazdów latających sprawił, że wzrosło zainteresowanie samolotami typu VTOL. Pojazdy te kontroluje się równie łatwo co klasyczne drony, ale ich cykl pracy na baterii jest zauważalnie dłuższy.

Dzięki temu o wiele lepiej sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych. Inżynierowie z firmy FlyTech UAV skonstruowali ultraprzenośny samolot Birdie dla geodetów i rolników. Sprzęt ten jest w stanie sfotografować w ciągu jednogodzinnego lotu teren o powierzchni do 8 km2, a stacja bazowa pozwoli precyzyjnie zaplanować i śledzić trasę przelotu.

Nad konstrukcją VTOL pracują także polscy inżynierowie z firmy BZB UAS.

- Nasz samolot znajdzie zastosowanie w trzech obszarach. W precyzyjnym rolnictwie będzie możliwość zbadania jakości upraw, reagowania na ewentualne anomalia oraz możliwość precyzyjnego dozowania nawozów. W leśnictwie będzie można określić ewentualne szkody powstałe na skutek np. huraganów. Jeżeli chodzi o zastosowanie w inżynierii lądowej, tutaj można wykorzystać samolot do badań objętościowych oraz sprawdzania profilu wysokości ziemi - tłumaczy ekspert.

Pierwszych testów rodzimego samolotu typu VTOL można się spodziewać na początku przyszłego roku. - Do czerwca 2019 roku mamy zamiar oblatać pierwsze prototypy - przewiduje Tomasz Tworek.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj