Śledź też już jest na specjalnej liście

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2015,8:05 Aktualizacja: 03-04-2015,8:53
A A A
Śledzie po szczecińsku zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To już 32. specjał z Pomorza Zachodniego na liście.
 
To grupa potraw, wśród których znajdują się: śledzie z cebulą, śledzie smażone, smażone śledzie w octowej zalewie, śledzie smażone na wodzie, śledzie opiekane w marynacie oraz cymes śledziowy.
 
- Jedyną rybą na surowo, która jest akceptowana przez Polaków, jest śledź - mówił Bolesław Sobolewski, właściciel restauracji Na Kuncu Korytarza, w której podaje się nowy produkt tradycyjny. Jak dodał, najstarszym na liście jest smażony śledź w intensywnej zalewie octowej, który czekał dawniej na barze na spragnionych gości.
 
Z kolei cymes śledziowy w zalewie octowej to ukłon w stronę stuletniej tradycji kulinarnej. - Ta kompozycja jest tak doskonale wyważona, że po maceracji śledź wydaje się fantastyczny - podkreślił.
 
Fanem śledzi jest także zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz, który zaznaczył, że na śledzie po szczecińsku wpływ miało wiele kultur, które od wieków przybywały do Szczecina.
 
Na Listę Produktów Tradycyjnych wpisywane są produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat.
 
Produktami tradycyjnymi z woj. zachodniopomorskiego są m.in.: chleb wiejski wojenny, paprykarz szczeciński, jeziorowy ogórek kiszony, kiszka szwedzka czy miody przelewickie.
 
Pierwszym wpisanym na listę zachodniopomorskim specjałem był ogórek kołobrzeski - znalazł się tam w maju 2006 r. Z kolei ostatnio przyjęte to szynka świdwińska oraz kiełbasa krucha domowa.
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu