Silne rolnictwo to polski interes narodowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mateusz Babak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-08-2019,11:00 Aktualizacja: 24-08-2019,11:07
A A A

- Silne rolnictwo i silna polska wieś to polski interes narodowy - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w Miedźnie (woj. śląskie). Mówił o rządowym "Planie dla wsi", wymieniając m.in. dopłaty do paliwa rolniczego.

Szef rządu odwiedził ok. 100-hektarowe gospodarstwo. Dziękując mieszkańcom za przyjęcie i zaprezentowanie bieżących problemów zaznaczył, że w interesie Polski jest bardzo silne rolnictwo.

jan krzysztof ardanowski, import produktów rolno-spożywczych, import żywności

Te firmy importują masło i sery. Minister publikuje pierwszą listę

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zgodnie z zapowiedziami rozpoczął publikowanie list zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze, bądź produkty gotowe. - W sytuacji istotnych nadwyżek...

- Będę robił wszystko - i rząd Rzeczypospolitej, którym mam zaszczyt kierować będzie robił wszystko – aby stworzyć jak najlepsze warunki dla rolników - zadeklarował.

- Wiadomo, że w rolnictwie występuje bardzo wiele problemów, chociażby w tym roku, po raz kolejny nawiedziła nas bardzo poważna susza. W zeszłym roku przeznaczyliśmy na rekompensaty skutków z tytułu suszy ponad 2,2 mld zł. Dla porównania – susza podobna w 2015 r. - było to ok. 400 mln zł, a więc ponad pięć razy mniej - wskazał Morawiecki.

- W tym roku również nie chowamy głowy w piasek. Jesteśmy świadomi tego, jakie spustoszenie susza w wielu miejscach Polski spowodowała. Wiemy doskonale, jakie są szacunki strat i apeluję do wójtów we wszystkich województwach, aby to szacowanie strat odbywało się jak najsprawniej - powiedział.

Premier zapewnił, że wiele jego rozmów z kierownictwem resortu rolnictwa dotyczy ograniczania skutków suszy. - Tu jest bardzo dobry program, do którego zachęcam rolników, na który przeznaczyliśmy ponad 450 mln zł - na retencję, na budowę zbiorników, na kopanie studni. Do tego są bardzo poważne dopłaty - do 100 tys. zł w różnych przypadkach - wskazał.

bezpieczeństwo żywności, jakość żywności, produkcja żywności, jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa

Polska żywność jest wysokiej jakości i bezpieczna. To dobro narodowe

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapewnia, że polska żywność jest bezpieczna i wysokiej jakości. To odpowiedź na zarzuty wskazujące na złą jakość sprzedawanych u nas produktów spożywczych. - Pojawiły się krytyczne głosy ze strony...

Premier nawiązał też do rządowego "Planu dla wsi", obejmującego m.in. dopłaty do akcyzy na paliwo rolnicze. - Zwiększyliśmy nieruszaną kwotę od dawna – z 86 litrów do 100 litrów - podkreślił. Jak dodał, pojawiły się też nowe dopłaty do paliwa, jak do DJP (dużych jednostek przeliczeniowych), czyli do sztuk dużych zwierząt hodowlanych.

Kolejnym dużym programem jest "Rolniczy handel detaliczny", który - jak wyjaśnił Morawiecki – ma skracać drogę od pola do stołu. - Wprowadzamy rolniczy handel detaliczny bez podatku, bez konieczności otrzymywania zgód w gminie; rolnik sam może do restauracji, do jadalni, do stołówek dostarczać znakomite polskie produkty rolne - zapewnił szef rządu.

Wymienił też inne programy, dotyczące wapnowania gleb, małej retencji czy stabilizacji cen, przez budowę odpowiednich mechanizmów. - Moim marzeniem na przyszłość, obok reindustrializacji, nowego przemysłu (...), jest też to, żeby ta perła polskiej gospodarki, jaką jest rolnictwo, rozwijała się jak najlepiej - zadeklarował.

Jego zdaniem, są na to ogromne szanse. - Polskie płody rolne już pobijają stoły w zachodniej Europie. Handel polskimi artykułami rolno-spożywczymi kwitnie. Mamy do czynienia z dwucyfrowym wzrostem wielu produktów rolnych - zaznaczył Morawiecki.

Zamieszanie wokół partii Zgoda. Lider domagał się pieniędzy za start?

Ogromne emocje towarzyszą rozłamowi w partii Zgoda, która miała odegrać ważną rolę podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych. Wszystkie plany legły w gruchach po odejściu Michała Kołodziejczaka, charyzmatycznego lidera...

- I zależy mi na tym również, do tego zachęcam wszystkich rolników, żeby móc konkurować z największymi, z zachodniej Europy: zawiązujcie grupy producenckie tam, gdzie się da; również grupy spółdzielcze. Wprowadziliśmy nowe prawo, nowe regulacje, żeby ułatwiać, zachęcać do tworzenia najlepszych warunków do rozwoju dla rolników - mówił premier.

- Dla nas rolnicy są tą grupą zawodową, ale też producentami, do których kierujemy największe wsparcie. Proszę porównać sobie wsparcie, które przez ostatnie trzy-cztery lata, poprzez różne programy ubezpieczeń, ale również dopłat, ale również programy społeczne przyszły na wieś. Właśnie wieś korzysta z tego najbardziej - zaznaczył premier.

Nawiązał również do jednej z lokalnych dróg wyremontowanych właśnie przy wsparciu środków Funduszu Dróg Samorządowych. - To nasze środki krajowe, budżetowe, nie unijne - podkreślam. To są wyłącznie środki krajowe, które idą na lepsze środki dla gmin, dla powiatów, również dla polskiej wsi - zaakcentował Morawiecki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement