Setki tysięcy gospodarstw rodzinnych mają skorzystają z reformy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magda Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2020,9:25 Aktualizacja: 23-12-2020,9:30
A A A

Chcemy dać szansę rozwoju małym i średnim gospodarstwom rodzinnym - mówił Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. Dodał, że ich przetrwanie jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju Polski i całej Unii Europejskiej.

Polityk uczestniczył w konferencji z udziałem Grzegorza Pudy, ministra rolnictwa i rozwoju wsi na temat rekomendacji do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej.

Grzegorz Puda, młodzi rolnicy, małe przetwórstwo, tworzenie grup i organizacji producentów

Młodzi rolnicy i małe przetwórstwo mogą liczyć na wsparcie

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie kontynuowane wsparcie dla młodych rolników, małego przetwórstwa oraz tworzenia grup i organizacji producentów - zapowiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Podczas konferencji...

- Komisja Europejska daje zielone światło do zielonej reformy rolnictwa polskiego. Takiej reformy, z której skorzystają setki tysięcy gospodarstw" - wskazał Wojciechowski.

Jak zaznaczył, UE chce przerwać wyścig na coraz bardziej intensywną produkcję i dać szansę tym, którzy odpadają z tego wyścigu bardzo szybko. - Chcemy dać szansę małym i średnim gospodarstwom rodzinnym. Ich przetrwanie, ich rozwój jest kluczowy dla zrównoważonego rozwoju Polski i UE - mówił.

Zdaniem komisarza są wszelkie warunki do tego, aby w naszym kraju powstał wzorcowy plan strategiczny wspólnej polityki rolnej.

- Jesteśmy na dobrej drodze, by Polska i polskie rolnictwo wniosło istotny wkład w korzystną, szczególnie dla rolnictwa w kraju, reformę Wspólnej Polityki Rolnej proekologicznym, przyjaznym dla środowiska, klimatu, dobrostanu zwierząt kierunku - stwierdził.

Wojciechowski tłumaczył, że jest to możliwe m.in. przez zrównoważony rozwój obszarów wiejskich, dla którego kluczowe jest wsparcie małych i średnich gospodarstw.

Rada do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, Jan Krzysztof Ardanowski, Andrzej Duda

Ardanowski szefem Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Andrzej Duda powołał w środę Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Jej szefem został Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa. Prezydent podkreślił podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady, że sprawy wsi i...

Inną ważną kwestią, jak mówił, są krótkie łańcuchy dostaw. - Wozimy żywność z krańca w kraniec - średni dystans transportu towarów rolnych i żywności w ciągu ostatniego roku wydłużył się w UE średnio ze 171 km do 177 km" - powiedział.

Dodał, że tam, gdzie się da żywność należy produkować i sprzedawać blisko. - Trzeba odbudować lokalne przetwórstwo, bo w Polsce jest z nim źle - przekonywał.

Według Wojciechowskiego Polska nie jest krajem skazanym wyłącznie na eksport, ma możliwości lokowania produkcji na krajowym rynku i trzeba je lepiej wykorzystać.

Kolejny priorytet to, jak mówił unijny komisarz, zaangażowanie wszystkich możliwych funduszy w rozwój obszarów wiejskich. - Komunikacja, transport publiczny to są kwestie, szczególnie istotne - podkreślił. Ocenił, że tutaj fundusze Wspólnej Polityki Rolnej nie wystarczą i musimy zaangażować fundusze spójności, wielki budżet naprawczy UE.

Komisarz zwrócił też uwagę na dobrostan zwierząt. - Część dopłat bezpośrednich będzie trafiać tylko do tych gospodarstw, które wejdą w programy podwyższonego dobrostanu - zapowiedział. Dodał, że utrzymane będzie płacenie rolnikom za inwestycje w podwyższenie warunków dobrostanu.

Przypomniał, że Rada ds. Rolnictwa UE poparła stworzenie europejskiego znaku dobrostanu zwierząt. - Będzie przyznawany produktom, które na wszystkich etapach wytwarzania: w gospodarstwie, transporcie i uboju zachowywały wysokie standardy obchodzenia się ze zwierzętami - wskazał. Rolnicy, którzy otrzymają taki znak mają być premiowani.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu