Senatorowie przyjęli uchwałę i docenili rolniczą "Solidarność"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Krzykowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2021,14:55 Aktualizacja: 12-05-2021,15:01
A A A

Senat podjął uchwałę w sprawie 40. rocznicy rejestracji NSZZ RI "Solidarność". Senatorowie wyrazili w uchwale "swoje głębokie uznanie i podziękowanie założycielom, członkom i władzom związku".

Za uchwałą opowiedziało się 81 polityków, nikt nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu. Uchwała przypomina, że 12 maja 1981 roku, po wieloletniej walce rolników, została zarejestrowana pierwsza w powojennej historii Polski, niezależna od władz komunistycznych, chłopska organizacja związkowa - Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność".

NSZZ RI Solidarność, Grzegorz Puda, gospodarstwa rodzinne, sprzedaż ziemi

NSZZ RI "Solidarność" składa ministrowi propozycje

Grzegorz Puda, minister rolnictwa kontynuuje rozmowy z przedstawicielami rolników. Ostatnio spotkał się z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność". Podczas spotkania poruszono wiele tematów, które interesują...

Przypomniano, że w okresie stanu wojennego i delegalizacji Związku oraz w latach 80. "znakomita część" działaczy za swoją działalność była prześladowana i represjonowana, a w stanie wojennym internowana w ośrodkach odosobnienia. Represje nie ominęły również ich rodzin, a także gospodarstw.

W uchwale zwrócono uwagę, że "to także działacze rolniczej 'Solidarności' dostarczali żywność dla strajkujących w zakładach pracy, stoczniach i kopalniach oraz kolportowali i tworzyli, w szczególności na wsi, podziemną prasę związkową".

Oceniono, że "uhonorowanie postawy i zaangażowania działaczy NSZZ RI 'Solidarność', którzy od ponad 40 lat nieprzerwanie działają na rzecz gospodarstw indywidualnych i polskiej wsi, kształtowania ustroju rolnego państwa oraz szeroko pojętego strukturalnego i instytucjonalnego kształtu otoczenia rolnictwa, jest niezwykle ważne".

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając wagę i znaczenie istnienia w Polsce niezależnych rolniczych związków zawodowych oraz dziedzictwo i wkład, jakie rolnicza 'Solidarność' wniosła w walkę o suwerenność, niepodległość i przemiany demokratyczne w Polsce, wyraża swoje głębokie uznanie i podziękowanie założycielom, członkom i władzom NSZZ Rolników Indywidualnych 'Solidarność', wszystkim tym, którzy przyczynili się do jego powstania i zarejestrowania, a także tym, którzy wspierali i wspierają Związek i Jego członków" - głosi uchwała Senatu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj