Sawicki zapewnia: uruchomienie pomocy suszowej to priorytet

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2015,10:45 Aktualizacja: 09-10-2015,11:22
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa weryfikuje wnioski od rolników, aby oszacować wysokość zapotrzebowania i określić wysokość stawek dopłaty do hektara.

ARiMR w zakończonym 30 września naborze zebrała dokumenty od 166,5 tys. rolników, którzy ubiegają się z tytułu strat wyrządzonych przez suszę o pomoc w wysokości 649,4 mln zł - podaje ministerstwo rolnictwa na swojej stronie internetowej. Rząd na ten cel przeznaczył 450 mln zł.

wiktor szmulewicz, krajowa rada izb rolniczych, szacowanie skutków suszy

Rolnicy w Sejmie krytycznie o szacowaniu skutków suszy

Rolnicy uczestniczący w środowej konferencji Krajowej Rady Izb Rolniczych krytycznie wyrażali się o sposobie szacowania szkód spowodowanych przez suszę. Chcą zmiany przepisów w sprawie oceniania strat i zmiany ustawy o ubezpieczeniach...

- Uruchomienie pomocy suszowej to dla nas priorytet. Proszę pamiętać, że mamy jeszcze 120 milionów złotych wywalczone w Komisji Europejskiej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc dla producentów mleka. Trwają prace nad ostatecznym ustaleniem szczegółów wsparcia - zapewniał Marek Sawicki, szef resortu podczas spotkania z rolnikami z Suchożebr (powiat siedlecki) i Samborca (powiat sandomierski).

Minister przypomniał, że 17 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich. - Po raz pierwszy od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zdecydowaliśmy się na zastosowanie takiego mechanizmu. To także ma pomóc rolnikom w trudnej sytuacji po suszy - powiedział.

Polityk przekonywał, że Polska jest liderem tempa wdrażania II filara Wspólnej Polityki Rolnej. - Są jeszcze regiony w Unii Europejskiej, które nie mają zatwierdzonego przez Komisję Europejską PROW. My liczymy, że do końca roku będzie uruchomionych nawet 16 działań. Po 2020 roku Wspólna Polityka Rolna zapewne będzie, ale na pewno nie tak hojna dla nas jak jest teraz. Dlatego ważne jest wykorzystywanie tych funduszy, aby do końca zmodernizować polską wieś - zaapelował na koniec do gospodarzy Marek Sawicki.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE