Sadownictwo ponad podziałami. Warto prowadzić społeczne konsultacje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
31-07-2019,11:25 Aktualizacja: 31-07-2019,12:58
A A A

1 sierpnia pod obrady Senatu trafi nowelizacja podatku od towarów i usług. Po wielu miesiącach niepewności, wszystko wskazuje na to, że sadownicy w wyniku poprawki do nowej matrycy VAT nie utracą części krajowego rynku zbytu.

Od listopada ub.r. Ministerstwo Finansów proponowało podnieść podatek z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Liczne ośrodki eksperckie (w tym Instytut Biznesu), przedstawiciele producentów oraz sadowników, ostrzegały przed konsekwencjami takiego działania.

vat na soki i napoje, sok owocowy, ministerstwo finansów, przetwórstwo owoców, sadownictwo

Prace nad matrycą VAT wstrzymane. Napoje owocowe na razie nie podrożeją

Prace nad projektem przewidującym nową matrycę VAT nie są kontynuowane. Soki oraz nektary owocowe i warzywne miałyby być nadal opodatkowane 5 proc. stawką, ale napoje, w których zwykle większość stanowi woda 23 proc. VAT-em. Chodzi o...

"Wśród najpoważniejszych skutków nowego podatku, wskazywano na spadek zapotrzebowania na owoce do produkcji napojów o 150 tys. ton – głównie jabłek" - pisze Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Przeciwko nowej matrycy VAT wystąpiło ponadto ministerstwo rolnictwa oraz posłowie wszystkich partii z sejmowej komisji rolnictwa.

Po odroczeniu głosowania w marcu, Sejm powrócił podczas ostatniego posiedzenia do sprawy matrycy, która trafiła do Komisji Finansów Publicznych. Posłowie zadecydowali o wykreśleniu podwyżki VAT.

To bardzo ważna wiadomość dla sadowników i przedsiębiorców z powiązanych branż.

"VAT wymagał rozsądnego uporządkowania. Nowa matryca VAT usuwa część absurdów, wynikających z nadmiernej komplikacji prawa podatkowego. Instytut Biznesu wyraził zadowolenie, że udało się przyjąć rozwiązania, które uproszczą system podatkowy, a równocześnie nie wprowadzą zapisów, które znacząco mogłyby ograniczyć rozwój przedsiębiorstw oraz wpłynąć na cały łańcuch dostaw to jest być szkodliwymi dla rozwoju polskiej wsi i sadownictwa, a w konsekwencji również konsumentów" - uważa Bolek.

Przekonuje, że droga do prostych podatków jest jeszcze jednak daleka, a rząd wykonał dopiero pierwsze działania w tej sprawie. Jak pokazały prace nad matrycą VAT, konsultacje ze stroną społeczną mogą uchronić przed przyjęciem szkodliwych zapisów.

"Wyrażamy nadzieję, że rząd będzie kontynuował prace nad podatkami tak, by były przyjazne obywatelom. Liczymy na wysłuchanie postulatów i uwag niezależnych ekspertów oraz przedsiębiorców. Kompromis w kwestii nowej matrycy VAT udało się osiągnąć ponad partyjnymi podziałami. Mamy nadzieję, że w przyszłości właśnie szeroka współpraca polityków i ekspertów, pozwoli stworzyć dobry system podatkowy" - pisze na koniec dyrektor Instytutu Biznesu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj