Są poprawki do noweli ustawy o izbach rolniczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2021,8:05 Aktualizacja: 08-07-2021,8:07
A A A

W związku ze złożeniem poprawek, projekt noweli ustawy o izbach rolniczych, przewidujący wsparcie z budżetu kosztów uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolnych działających w UE, został skierowany ponownie do sejmowych komisji.

Odbyło się drugie czytanie projektu noweli ustawy o izbach rolniczych. W trakcie debaty klub Lewicy złożył poprawki do projektu. Jak tłumaczył Romuald Ajchler, mają na celu uwzględnienie w finansowaniu działalności Krajowej Rady Spółdzielczej w ramach organizacji Copa Cogeca.

organizacje rolnicze, krir, rada ministrów , dotacja celowa

Organizacje rolnicze dostaną wsparcie z budżetu państwa

Budżet będzie finansował wydatki związane z uczestnictwem polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych - wynika z projektu ustawy o izbach rolniczych, przyjętego przez rząd. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o...

Resort rolnictwa wyjaśnił, że w proponowanych przepisach nie uwzględniono Rady, gdyż do tej pory nie uzyskała członkostwa w Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (Cogeca), dlatego udzielenie wsparcia finansowego na działalność w tej grupie nie jest możliwe.

Projekt przewiduje, że w latach 2021–2026 koszty uczestnictwa izb rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych, społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych, stowarzyszeń zrzeszających młodych rolników w Europejskiej Radzie Młodych Rolników (CEJA) oraz organizacji pracodawców zrzeszających pracodawców rolnych w Grupie Pracodawców Rolniczych Organizacji Zawodowych UE (GEOPA) będzie ponosiła Krajowa Rada Izb Rolniczych i będą one dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej.

Ministerstwo wskazywało, że członkostwo organizacji rolniczych w ponadnarodowych wiąże się przede wszystkim z obowiązkiem uiszczania wysokich składek członkowskich.

Do tego dochodzą jeszcze koszty związane z obsługą w języku polskim prac w ponadnarodowych organizacjach rolniczych. Dlatego według MRiRW konieczna jest kontynuacja wsparcia organizacji rolniczych z budżetu państwa.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu