"Rzeczpospolita" wieszczy: bez hodowli zwierząt na futra

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2024,10:55 Aktualizacja: 12-01-2024,16:04
A A A

Posłowie koalicji chcą zamknąć fermy norek. Twierdzą, że w Polsce jest to schyłkowa działalność - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Jak przypomina gazeta, "wyciąganie zwierząt za ogony, upychanie w skrzyni ubojowej i duszenie spalinami z traktorka do koszenia trawy – m.in. takie nieprawidłowości stwierdzili w hodowlach norek w woj. pomorskim aktywiści prozwierzęcy z kampanii Stopklatka". "Wyniki śledztwa opublikowali kilka dni temu" - podaje.

"To kolejne ze śledztw pokazujących, jak trudno kontrolowalnym i podatnym na naruszenia biznesem jest hodowla zwierząt futerkowych" – mówi "Rzeczpospolitej" posłanka KO Katarzyna Piekarska z Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt.

Zakazali hodowli zwierząt na futra, Łotwa, hodowla zwierząt futerkowych

Zakazują hodowli zwierząt na futra, a inni znoszą restrykcje

Sejm Łotwy opowiedział się za wprowadzeniem od 2028 roku zakazu hodowli zwierząt na futra. Wciąż dozwolony będzie handel futrem i pozyskiwanie go w wyniku polowań. Rząd Danii poinformował z kolei o zniesieniu zakazu hodowli norek od 1 stycznia 2023...

Jej zdaniem - czytamy - "wynik prac aktywistów może przyspieszyć wprowadzenie w Polsce zakazu hodowli zwierząt futerkowych – projekt jest niemal gotowy". "Pracuje nad nim Małgorzata Tracz, posłanka KO z partii Zieloni, szefowa Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro. Mówi nam, że podobny projekt składała w 2022 roku, jednak nie dostał nawet numeru druku, a teraz wymaga tylko doprecyzowania" - informuje gazeta.

"Podczas posiedzenia zespołu na początku lutego pokażemy projekt, by móc rzetelnie podyskutować na temat jego założeń i przekazać do konsultacji" - zapowiada posłanka.

Według dziennika, "od posłów zajmujących się projektem można usłyszeć, że szanse na jego uchwalenie są duże, na co wskazywałyby m.in. przedwyborcze zapowiedzi liderów koalicji rządzącej". "W marcu ubiegłego roku szef PO Donald Tusk nazwał hodowlę zwierząt na futro ‘nieludzkim przemysłem’ i zapowiedział szybkie wprowadzenie zakazu. Poparcie dla zakazu wyrazili też m.in. lider Polski 2050 Szymon Hołownia, nawet Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego tradycyjnie reprezentującego rolników. Zdaniem tych polityków zakaz powinien być wprowadzony z uwzględnieniem odpowiedniego vacatio legis i mechanizmów kompensacyjnych" - czytamy. 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu