Rządowa pomoc nie pokryje strat poniesionych przez rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-09-2019,10:05 Aktualizacja: 12-09-2019,11:06
A A A

Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR uważa, że obiecane przez rząd dopłaty 1 tys. zł do hektara w przypadku 70-proc. strat w uprawach w niewielkim stopniu pokryją straty rolników. A konsumenci powinni się liczyć ze wzrostem cen owoców i warzyw.

- Suszę mamy praktycznie w całym kraju. Najbardziej dotknęła województwa lubuskie i wielkopolskie, częściowo także zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i mazowieckie - mówi szef rolniczego samorządu.

susza rolnicza, pomoc suszowa, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza

Wiele gospodarstw nie dostanie "pomocy suszowej"? Izba apeluje do ministra

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza jest zaniepokojona zapisami projektu rządowego rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu realizacji niektórych zadań ARiMR. Uważa, że wiele gospodarstw dotkniętych suszą może zostać bez pomocy....

- Powierzchnia zgłoszonych upraw wynosi około 3 mln hektarów, a poszkodowanych gospodarstw jest ok. 200 tys. - dodaje.

Sytuacja nadal jest trudna bowiem ilość opadów we wszystkich wymienionych województwach jest niewielka, co przekłada się na niską wilgotność ziemi.

To przysparza rolnikom problemów m.in. z przygotowywaniem gleby pod jesienne orki i ma wpływ na wschody rzepaku.

- Najbardziej ucierpiały w tym roku zboża jare i ziemniaki, sadownicze uprawy, gdzie nie ma nawodnień. Uprawy pozostałych roślin także dotknęła susza, widać ją zwłaszcza w kukurydzy, burakach cukrowych, a także w zbożach ozimych. Zwłaszcza gdy gleby są słabsze, plony są, ale znacznie niższe i gorszej jakości - wylicza szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa poinformował, że wciąż liczone są straty spowodowane przez suszę, co może potrwać do końca września.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, niedobory wody, wody polskie, Przemysław Daca

Ruszyły konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy

Pół roku potrwają zainicjowane w środę w Poznaniu ogólnopolskie konsultacje projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy. W Wielkopolsce znajduje się ponad połowa terenów rolnych i leśnych zagrożonych suszą rolniczą....

- Biorąc pod uwagę spadki plonów, nawet tam, gdzie były przyzwoite, ale niższe od spodziewanych, straty są rzędu nawet kilkunastu miliardów złotych. Czym innym jest kwestia szacowania strat przez komisje, które oceniają stany zbóż czy roślin na podstawie tego, co jest. Nie wszyscy rolnicy zgłaszają straty, np. jeśli to dotyczy małej powierzchni. Wtedy szacunki mogą być znacznie niższe i to może być na poziomie kilku miliardów złotych - mówi Szmulewicz

Minister zapowiedział, że rolnikom zostaną pokryte finansowo wszystkie straty, łącznie z dopłatą do hektarów (1 tys. zł powyżej 70 proc. strat w uprawach).

- Koszty najprostszej uprawy to są dzisiaj kwoty rzędu około 2-3 tys. na hektar. Im roślina bardziej intensywna, tym są wyższe. Jeżeli rząd planuje, i dobrze, wypłatę najwyższą w kwocie odszkodowania 1 tys. zł na hektar powyżej 70 proc. strat, to wciąż jest bardziej pomoc socjalna, a nie pokrywająca realne straty - mówi prezes KRIR.

[WIDEO] Mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rada Izb Rolniczych


susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobory wody, pomoc dla rolników, iung

Susza wciąż dotyka sześć województw

W jedenastym okresie raportowania (1 lipca-31 sierpnia) eksperci Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdzili wystąpienie suszy rolniczej w sześciu województwach w dziewięciu monitorowanych uprawach. Średnia wartość Klimatycznego...

Ocenia, że susza i spadek plonów raczej nie przełożą się na wzrost cen płodów rolnych i towarów takich, jak cukier, zboża, chleb, mleko czy wieprzowina, ponieważ wpływają na nie inne czynniki.

Przykładowo, w cenie chleba udział surowca, czyli mąki i zboża, wynosi 10-20 proc., a reszta to koszty zużytej energii, paliwa do transportu, itd. Wzrosnąć mogą za to ceny produktów świeżych, czyli owoców i warzyw.

- Najczęściej w przypadku artykułów świeżych i z polskich pól, czyli warzyw podstawowych czy owoców miękkich, cena kształtuje się w zależności od tego, jaka jest podaż. Jeżeli podaż na rynku jest mniejsza, a popyt mniej więcej stały, wtedy te ceny mogą wzrosnąć - mówi na koniec Wiktor Szmulewicz.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu