Rząd zdecyduje o zakresie pomocy suszowej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-08-2019,12:10 Aktualizacja: 22-08-2019,12:45
A A A

Rada Ministrów w najbliższy wtorek zdecyduje o zakresie pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku tegorocznej suszy - poinformował na antenie TVP Info Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że na początek będzie na to 500 mln zł.

Szef resortu wyjaśnił, że będą to różne formy pomocy, np. prolongata spłaty kredytów lub też możliwość zaciągnięcia niskooprocentowanych kredytów klęskowych na odtworzenie produkcji rolnej.

Susze rolnicze staną się codziennością. Grozi nam brak wody i żywności

W nachodzących latach susze w rolnictwie przełożą się na wzrost cen żywności i spadek dochodów osób, które utrzymują się z produkcji rolnej. Niedostatek wody spowoduje też, że zabraknie jej do chłodzenia...

Możliwe jest odroczenie składek do KRUS lub rozłożenie ich na raty, czy też udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym.

- Będzie również pomoc w formie dopłat do każdego "poszkodowanego" hektara, w tej wysokości jaka była w ubiegłym roku. Zakres pomocy będzie przyjęty przez Radę Ministrów w najbliższy wtorek, przygotowuję taki program - powiedział polityk.

Jak wyjaśnił, wówczas Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miałaby 14 dni na ogłoszenie terminu naboru. - Zakładam, że nabór będzie około połowy września - dodał Ardanowski.

Pomoc będzie udzielana na podstawie protokołów sporządzanych przez specjalne komisje. Obecnie pracuje ich ponad 1500.

Minister poinformował, że wystąpił też do KE, żeby w ramach funduszu solidarności UE nam pomogła. Ale - jak mówił "młyny europejskie mielą wolno" i trzeba przede wszystkim liczyć na siebie. Dlatego główny ciężar pomocy - jak wyjaśnił - bierze państwo na siebie.

500 mln złotych na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę

Na początek mamy 0,5 mld zł na wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę - poinformował w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że wkrótce ogłosi termin, w którym ruszy składanie wniosków do...

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że na początek przeznaczone jest ok. pół miliarda złotych, żeby pomoc jak najszybciej zacząć wypłacać. - Potem ,jeżeli tych środków będzie brakowało, będą dokładane następne - powiedział.

Według informacji resoru rolnictwa, w tym w Polsce występuje nie tylko susza rolnicza (dotyczy upraw - PAP), ale także susza hydrologiczna (chodzi o ogólne zasoby wody - PAP).

Susza rolnicza występuje, z różnym natężeniem praktycznie w całym kraju. Największy deficyt wody notowany jest w województwach lubuskim i wielkopolskim. Dotknęła ponad 163 tysiące gospodarstw na powierzchni ponad 2,3 mln ha.

W ubiegłym roku rolnikom udzielona została rekordowa pomoc w wysokości ok. 2,2 mld zł. Stawka rekompensat wynosiła w przypadku strat powyżej 70 proc. 1000 zł/ha, a dla poszkodowanych, których straty zostały oszacowane na 30-70 proc. - 500 zł, ale pod warunkiem ubezpieczenia przynajmniej połowy upraw.

Jeżeli rolnik takiej polisy nie miał, jego wypłata była pomniejszana o 50 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu