Rząd wprowadza zmiany, które odczują wszyscy rolnicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2017,12:10 Aktualizacja: 01-02-2017,20:09
A A A

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel powiedział, że rozwój obszarów wiejskich jest wpisany w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, za którą odpowiedzialny będzie rząd. Zapowiedział też utworzenie wojewódzkich programów rozwoju obszarów wiejskich.

- We wtorek rząd przyjmie Strategię (na rzecz) Odpowiedzialnego Rozwoju i tam naprawdę duża jest pozycja rozwoju obszarów wiejskich - powiedział Jurgiel w poniedziałek na konferencji prasowej w Lublinie, gdzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym prezentacji programu działań ministerstwa na lata 2015-2019.

mateusz morawiecki, OPZZ rolników, sławomir izdebski, kongres opzz,

Na wieś trafią miliardy złotych. Morawiecki obiecuje rolnikom

W 2017 r. przekażemy na wieś ponad 60 mld zł, co jest jednym z największych transferów społecznych w historii Polski - powiedział w sobotę na kongresie rolniczego OPZZ wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.    III...
- Udało się zapisać szereg zapisów stawiających wieś polską w takiej sytuacji, że za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich odpowiedzialność bierze rząd, nie tylko minister rolnictwa i rozwoju wsi - podkreślił Jurgiel.

Minister dodał, że działania w Strategii będą nakierowane m.in. na tworzenie miejsc pracy oraz politykę społeczną na obszarach wiejskich. - Ta Strategia daje szansę i ona będzie podstawą dla opracowania też paktu dla obszarów wiejskich - zaznaczył.

Jurgiel podkreślił, że zapisy w Strategii będą przełożone na działania w poszczególnych województwach, w których do końca roku mają powstać programy rozwoju obszarów wiejskich.

- Chcemy powołać zespoły do rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa w poszczególnych województwach. Będzie nadzorował to wojewoda, natomiast głównym odpowiedzialnym za przygotowanie programu rozwoju rynku, rolnictwa i obszarów wiejskich województwa będzie dyrektor ośrodka doradztwa rolniczego - powiedział minister.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, anr, arr, arimr, agencje rolne, krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa

Rząd przyjął projekt ustawy o KOWR. Policzone dni agencji

W miejsce Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Rynku Rolnego powstanie jeden podmiot: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy. Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła...
Zaznaczył, że ministerstwo przejęło od samorządów prowadzenie ośrodków doradztwa rolniczego, nie dlatego, że chce ograniczyć samorządność. - My musimy mieć instrument do prowadzenia polityki rolnej w terenie - podkreślił.

To te ośrodki - zdaniem Jurgiela - powinny mieć największą wiedzę o problemach rolników na terenie danego województwa. - Powinny te problemy zbierać, uzgadniać z pozostałą administracją i stworzyć (sformułować) potrzeby lokalne, które pozwolą od 2020 roku przygotować regionalne czy wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich. Teraz mamy jeden PROW, a będzie 16 PROW-ów, tak jak jest to w większości państw Unii Europejskiej - powiedział Jurgiel.

Jak podkreślił, w każdym województwie jest inne zróżnicowanie produkcji rolnej i do tych wymogów mają być dostosowane programy, tak aby można było wspierać rolnictwo w każdym regionie. - Przystępujemy do ścisłej współpracy z administracją rolną w województwie. Zapraszamy do tego izby rolnicze, inne instytucje, które chcą współpracować przy tworzeniu takich programów - dodał.

żywność, bezpieczna żywność, inspekcja bezpieczeństwa żywności,

Powstanie jedna inspekcja bezpieczeństwa żywności

Działające dotychczas inspekcje zajmujące się bezpieczeństwem żywności zostaną połączone w jedną Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ). Uchwalenie stosownych ustaw jest możliwe przed końcem 2016 r. Jak podało biuro prasowe resortu...
Jurgiel zapowiedział także, że w połowie lutego trafi do parlamentu ustawa dotycząca powołania Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która będzie integrować pięć obecnie działających instytucji kontrolnych w tym zakresie.

- Jeśli pełnomocnik stwierdzi, że jest w stanie przeprowadzić wprowadzenie tej ustawy do końca roku, to od 1 stycznia 2018 r. będziemy mieli w Polsce, tak jak w większości państw Unii Europejskiej, jedną instytucję, jeśli chodzi o kontrole bezpieczeństwa i jakości żywności - powiedział.

Minister poinformował też, że w sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi została w piątek przyjęta ustawa dotycząca optymalizacji funkcjonowania administracji rolnej, likwidująca Agencję Rynku Rolnego. - Wierzę, że do końca lutego zostanie podpisana przez prezydenta - dodał.

Jak wyjaśnił, w Polsce będą funkcjonowały dwie agencje. Jedna z nich będzie agencją płatniczą i tę rolę pełnić ma Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Drugą będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia, który przejmie zadania realizowane przez ARR i Agencję Nieruchomości Rolnych. - To będzie skupione w jednej instytucji, która zacznie funkcjonować od 1 września tego roku - zaznaczył Jurgiel.

trzoda chlewna, podlaskie, hodowla świń, rozporządzenia Rady Ministrów, podlaskie

ASF zmusił do rezygnacji ze świń, a na bydło nie ma warunków

Wielu rolników, którzy sprzedali swoje świnie po niższych cenach, jest obecnie na granicy bankructwa i dlatego zasadna jest jak najszybsza wypłata pomocy, co pozwoli im zachować płynność finansową - przekonuje Podlaska Izba Rolnicza....
Minister pytany o działania związane ze zwalczaniem ASF (afrykańskiego pomoru świń) powiedział, że nowe ogniska się pojawiają, ale nie w hodowli świń, tylko u dzików i to w już wyznaczonych strefach zagrożenia.

- Sprawa jest o tyle rozwiązana, że wypłacamy odszkodowania za utylizację. Jest program, który już idzie - myślę, w ciągu tygodnia, dwóch - (wypłaty) rekompensat w związku ze stratami związanymi z sytuacją rynkową - zaznaczył.

Chodzi o rekompensaty dla rolników, którzy z powodu wyznaczonych stref zagrożenia nie mogli sprzedawać zdrowych świń we właściwym czasie i potem przerośnięte zwierzęta musieli sprzedać po niższych cenach.

Jurgiel powiedział, że rekompensaty będą naliczane (1,50 zł lub 2 zł za kg) i wypłacane na podstawie rachunku sprzedaży żywca ze stref zagrożonych.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj