Rząd podzielił pieniądze dla gmin popegeerowskich. Kto, ile dostanie?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2021,8:00 Aktualizacja: 26-06-2021,20:54
A A A

594 inwestycje zostaną dofinansowane w ramach programu wsparcia dla gmin popegeerowskich - poinformował Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem, wiceszef MSWiA.

Nabór wniosków o wsparcie z programu dla gmin, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne, rozstrzygnięto w pierwszej połowie czerwca. Łącznie do gmin trafi 340 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na niezbędne inwestycje na terenach popegeerowskich.

Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, wsparcie dla gmin, Paweł Szefernaker

Gminy, gdzie funkcjonowały PGR dostaną setki milionów wsparcia

250 mln złotych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 trafi do gmin, w których funkcjonowały niegdyś państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej - przewiduje projekt uchwały Rady Ministrów. Pieniądze do samorządów mają trafić w...

W ramach programu dofinansowane zostaną 594 inwestycje, których średnia wartość wynosi 572 tysiące złotych. Pieniądze w skali kraju zostały podzielone w zależności od tego, ile PGR-ów było na terenie województwa i ile osób pracowało w nich w 1989 roku.

- W związku z tym największe środki, bo po 47 milionów złotych, trafiły do woj. warmińsko-mazurskiego oraz zachodniopomorskiego. Kolejne to: wielkopolskie 41,5 mln zł, dolnośląskie 39 mln zł i woj. pomorskie 30 mln zł. Najmniej w skali kraju PGR-ów funkcjonowało, a co za tym idzie, mniejsze dofinansowanie przyznano w woj. małopolskim oraz świętokrzyskim i śląskim - wyjaśnił wiceszef MSWiA.

To odpowiednio 5,55 mln zł, 6,79 mln zł i 6,75 mln zł.

Łącznie gminy złożyły ponad 3,6 tys. wniosków na kwotę 5 mld złotych, co w ocenie Szefernakera pokazuje, jaka jest potrzeba inwestycji na terenach popegeerowskich. - W większości wnioski dotyczyły infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, czy też budowy wiejskich świetlic i remiz - zaznaczył.

PGR, Popegeerowskie gminy, Mateusz Morawiecki, Polski Ład, Paweł Szefernaker

Popegeerowskie gminy czekają na pieniądze

Częścią Polskiego Ładu jest sprawiedliwy rozwój - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Rąbinie (woj. zachodniopomorskie) w kontekście ruszającego programu wsparcia dla miejscowości popegeerowskich. - To, co działo się z...

Jak tłumaczył, o wysokości dotacji decydowały gminy, choć zdarzyło się, że otrzymane wsparcie było niższe z uwagi na to, że projektów było bardzo dużo. Najwyższe przyznane gminie dofinansowanie to 2,5 mln zł.

Taką kwotę przekazano m.in. do Czaplinka w powiecie drawskim w woj. zachodniopomorskim. Dofinansowana tam zostanie budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami w dwóch miejscowościach popegeerowskich: Siemczyno i Niwka.

W tym samym województwie, w gminie Biesiekierz w powiecie koszalińskim tą kwotą wsparta będzie przebudowa drogi dojazdowej do miejscowości Parsowo i Świemino, która obecnie nie spełnia standardów bezpieczeństwa.

2,5 mln zł przyznano też m.in. na Mazowszu, gminie Tarczyn w powiecie piaseczyńskim na projekt i rozbudowę oczyszczalni ścieków.

Dofinansowanie głównie trafiło do gmin wiejskich. Wyniki naboru różnie wyglądają w zależności od regionu, ponieważ pieniądze rozdysponowano zasadniczo zgodnie z rekomendacjami wojewodów.

program dla gmin popegeerowskich, Warszawa, Monika Beuth-Lutyk, Paweł Szefernaker

Warszawa chce wsparcia z programu dla... gmin popegeerowskich

Władze stolicy złożyły wnioski o dofinansowanie dwóch inwestycji w ramach programu dla gmin popegeerowskich. Obie dotyczą Targówka, gdzie funkcjonowało PGR Bródno. Kwota dofinansowania, o które wnioskuje Warszawa, sięga...

- Na przykład w woj. zachodniopomorskim wsparcie uzyskało 49 inwestycji, a łączna kwota dofinansowania to, tak jak wspomniałem, 47 mln zł. Natomiast w woj. wielkopolskim to ponad 90 inwestycji na kwotę 41,5 mln – czyli wsparcie dotyczy mniejszych inwestycji lub takich, do których gminy będą dopłacać więcej, niż w przypadku gmin zachodniopomorskich - zaznaczył wiceminister.

94 inwestycje dofinansowane w Wielkopolsce to najwięcej w skali kraju. Najmniej - 12 dofinansowanych inwestycji przypada w woj. śląskim.

Szefernaker wyjaśnił, że tak, jak w przypadku wcześniejszych naborów w ramach RFIL, środki na inwestycje trafiają do gmin "z góry", a samorządy z projektu będą musiały rozliczyć się do końca 2022 roku.

Wiceszef MSWiA potwierdził także, że program będzie kontynuowany. - To był pierwszy etap i będą kolejne, które, mam nadzieję, zostaną przygotowane po wyciągnięciu z niego wniosków - powiedział.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj