Rolnik nie będzie mógł sprzedać suszu tytoniowego bez akcyzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-06-2017,10:10 Aktualizacja: 02-06-2017,10:26
A A A

Resort finansów zamierza uszczelnić pobór akcyzy od suszu tytoniowego. Rolnik nie będzie mógł - z pewnymi wyjątkami - sprzedać jak dotychczas suszu tytoniowego bez akcyzy. Tak przewiduje przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt nowelizacji ustawy o akcyzie.

W uzasadnieniu do projektu, który właśnie trafił do konsultacji społecznych napisano, że ma on na celu uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie obrotu suszem tytoniowym oraz ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej legalnym podmiotom handlującym tym towarem.

tytoń, produkcja tytoniu, jacek bogucki, ministerstwo rolnictwa, papieros

Na świecie rośnie produkcja tytoniu. Ale u nas nie jest tak dobrze

W ostatniej dekadzie produkcja tytoniu na świecie zwiększyła się o 25 proc., ale w Unii Europejskiej spadła o ponad 50 proc., a w Polsce o 36 proc. - poinformował resort rolnictwa. To m.in. efekt liberalnej polityki celnej UE wobec importu spoza...

"Na skutek proponowanej zmiany (...) sprzedaży suszu tytoniowego połączonej z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem, bez akcyzy, będą mogli dokonać jedynie podmiot prowadzący skład podatkowy lub pośredniczący podmiot tytoniowy, a nie jak dotychczas również rolnik. Rolnik będzie mógł dokonać sprzedaży suszu tytoniowego bez akcyzy jedynie podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy, który zużywa susz tytoniowy do produkcji wyrobów tytoniowych, lub pośredniczącemu podmiotowi tytoniowemu" - tłumaczy MF w uzasadnieniu.

Zastrzeżono, że sprzedaż suszu tytoniowego połączona z dostawą wewnątrzwspólnotową lub eksportem przez rolnika będzie możliwa, ale wiązała się będzie z obowiązkiem zapłaty akcyzy.

"Zapłacona akcyza, podobnie jak w przypadku innych dostarczonych wewnątrzwspólnotowo lub wyeksportowanych wyrobów akcyzowych, podlegała będzie zwrotowi na zasadach określonych w przepisach z zakresu podatku akcyzowego" - dodano.

przemyt tytoniu, tytoń, parlament europejski, konwencja antytytoniowa, Światowa Organizacja Zdrowia

Razem będą zwalczać przemyt tytoniu

Parlament Europejski zagłosował za przystąpieniem Unii Europejskiej jako organizacji do ratyfikacji międzynarodowej konwencji antytytoniowej (FCTC) Światowej Organizacji Zdrowia. Porozumienie ma pomóc w wyeliminowaniu nielegalnego obrotu...

Doprecyzowane mają zostać ponadto przepisy dotyczące ewidencji suszu tytoniowego. Nowelizacja wprowadza nową formę składania zabezpieczenia akcyzowego - hipoteki na nieruchomości. Obniżona ma też zostać górna granica zabezpieczenia ryczałtowego składanego przez pośredniczące podmioty tytoniowe lub podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego z obecnych 30 mln zł do 15 mln zł.

Dzięki zmianom budżet będzie mógł uzyskać rocznie ok. 79 mln zł, w tym roku - ze względu na termin wejścia zmian w życie - połowę tej kwoty.

Podkreślono, że branża tytoniowa ma kluczowe znaczenie dla budżetu państwa z uwagi na duży udział akcyzy od wyrobów tytoniowych w ogólnych wpływach budżetowych. W 2015 r. budżet państwa z tytułu akcyzy uzyskał 62,8 mld zł, w tym z akcyzy na wyroby tytoniowe 17,8 mld zł. W roku 2016 dochody z akcyzy na wyroby tytoniowe wyniosły 18,5 mld zł.

"Wzmożenie działań służb kontrolnych powinno obejmować również bardziej efektywną kontrolę w zakresie suszu tytoniowego. Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi jest jedną z najbardziej dochodowych sfer szarej strefy. Zjawisko to powoduje znaczące straty finansowe dla budżetu krajowego" - ocenia resort finansów.

Według MF ciągle dużym problemem jest produkcja wyrobów tytoniowych przez nielegalne wytwórnie, a jednym ze źródeł surowca tytoniowego wykorzystywanego do tej produkcji może być tytoń pochodzący z produkcji krajowej. Proponowana regulacja ma zmniejszyć dopływ surowca do takich wytwórni.
 

Poleć
Udostępnij