Rolnik na kwarantannie. Może jechać na pole?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2020,10:00 Aktualizacja: 29-08-2020,20:43
A A A

Rolnik pozostający w kwarantannie - jeżeli nie występują u niego objawy zakażenia koronawirusem - może wykonywać prace w swoim gospodarstwie - podkreśla Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa.

Z prośbą o jednoznaczną interpretację przepisów do resortu zwrócił się Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Wystąpienie miało związek z licznymi pytaniami od gospodarzy i różną interpretacją zapisów prawnych w zakresie pracy rolników będących na kwarantannie.

jan krzysztof ardanowski, epidemia koronawirusa, covid-19, gospodarstwa rolne

Covid-19. Wiele niedociągnięć w gospodarstwach i zakładach

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zaapelował o przestrzeganie wytycznych GIS w sprawie epidemii w zakładach przetwórczych i gospodarstwach rolnych zatrudniających pracowników z zagranicy. Kontrole ujawniają poważne...

- Zgodnie z komunikatem głównego inspektora sanitarnego, rolnik pozostający w kwarantannie jest osobą zdrową, mającą potencjalny kontakt z osobą chorą. Jeżeli nie występują u niego objawy zakażenia, może wykonywać prace w swoim gospodarstwie. Nie może jednakże opuszczać jego terenu gospodarstwa i mieć kontaktu z innymi osobami. Należy zachować wysoki poziom higieny (mycie rąk, dezynfekcja rąk i powierzchni etc.). Dopuszczalne jest prowadzenie na terenie gospodarstwa prac polowych i zajmowanie się inwentarzem, jednakże zalecane jest stosowanie maseczki - wyjaśnia w odpowiedzi Giżyński.

Jak podkreśla, zgodnie z ustawą z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, jako gospodarstwo rolne należy uznać takie w rozumieniu Kodeksu cywilnego, w którym powierzchnia nieruchomości rolnej albo łączna powierzchnia nieruchomości rolnych jest nie mniejsza niż 1 ha.

Kodeks cywilny uważa za gospodarstwo rolne grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

susza rolnicza, straty w rolnictwie, covid-19, wsparcie da rolnictwa

Pomoc COVID-19 dla rolników poszkodowanych przez suszę

Rolnicy mogą już składać wnioski o udzielenie pomocy w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią COVID-19 i po stratach suszowych - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Dokumenty należy składać do biur powiatowych ARiMR, a na wypłatę zaplanowano...

- Dla przyjęcia, że poszczególne grunty stanowią jedno gospodarstwo rolne nie ma decydującego znaczenia ich wzajemne położenie, a więc to czy tworzą zwarty kompleks, czy też są rozproszone lub czy znajdują się w granicach administracyjnych jednej, czy też kilku gmin. Istotne jest bowiem ich funkcjonalne powiązanie, które pozwala na stwierdzenie, że stanowią one zorganizowaną całość gospodarczą - precyzuje wiceszef resortu rolnictwa.

Zastrzega jednocześnie, że po wystąpieniu objawów COVID-19 rolnik nie może pracować w gospodarstwie. Reasumując zatem, możliwe są dwie wersje wydarzeń i postępowania.

W pierwszym przypadku, jeżeli rolnik ma status zdrowego, czyli nie został jeszcze przebadany lub po pierwszym badaniu nie wykryto wirusa, może pracować na terenie gospodarstwa, będąc na kwarantannie.

- Rolnik może przemieścić się na pole oddalone od domu. Jednakże należy zachować podczas przemieszczania się na pole i podczas pracy w gospodarstwie rolnym wszelką ostrożność, postępować zgodnie z opracowanymi zaleceniami przez Główny Inspektorat Sanitarny. Przebywanie na kwarantannie ma ochronić innych przed zarażeniem. O tym, czy jesteśmy zdrowi po kontakcie z chorymi decyduje jednoznaczny drugi wynik i decyzja w tej sprawie sanepidu. Tak więc, jeśli nie mamy informacji, że jesteśmy chorzy, możemy pracować w gospodarstwie - tłumaczy Szymon Giżyński.

Ryszard Kamiński, ministerstwo rolnictwa, epidemia koronawirusa, wsparcie dla rolników

Miliard złotych trafi do rolników. Ustawa przeszła przez Senat

Senat nie wniósł poprawek do ustawy, dzięki której ponad 1 mld zł ma trafić na pomoc dla rolników w związku z koronawirusem. Za przyjęciem dokumentu było 95 osób - wszyscy głosujący. Chodzi o ustawę o wspieraniu rozwoju...

Natomiast w drugim przypadku, jeżeli rolnik jest chory, czyli został w jego organizmie wykryty koronawirus, o dalszym postępowaniu wobec niego decydują służby sanitarne i lekarze.

Nakazują izolację osoby chorej od otoczenia, także od własnej rodziny. A w przypadku ciężkiego stanu kierują na leczenie do wyznaczonego szpitala. Chory rolnik nie może przemieszczać się także po gospodarstwie.

- MRiRW uznaje za wiążące powyższe wytyczne GIS. Nie jest jednakże organem właściwym do wydawania wiążących wykładni i interpretacji wytycznych GIS. Należy z uwagi na stale zmieniającą się sytuacją epidemiczną na bieżąco śledzić zarówno przepisy prawa, jak i wytyczne w przedmiotowym zakresie. Informacje dostępne są na stronach: www.gov.pl/web/koronawirus oraz www.gis.gov.pl - podsumowuje wiceminister.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj