Rolniczy samorząd grzmi: kościół już swoje dostał, ziemia ma trafiać do rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2023,21:15 Aktualizacja: 06-12-2023,21:44
A A A

W związku z głośnymi ostatnio doniesieniami prasowymi o potencjalnym przekazywaniu ziemi z państwowego zasobu na rzecz kościoła jako instytucji, postanowił zainterweniować samorząd rolniczy.

„1 grudnia, w związku z doniesieniami prasowymi o przekazywaniu ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa osobom prawnym Kościoła Katolickiego, które po dniu 8 maja 1945 r. podjęły działalność na ziemiach zachodnich i północnych, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zwrócił się do prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera RP Mateusza Morawieckiego, minister rolnictwa i rozwoju wsi Anny Gembickiej oraz przewodniczących klubów parlamentarnych o wystąpienie z inicjatywą uchylenia art. 70a Ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej” – przekazała KRIR w swoim serwisie informacyjnym.

Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, kościół katolicki, kowr

Państwo wciąż przekazuje kościołom grunty

Ponad 200 hektarów w 2019 roku i ponad 1200 hektarów w ostatnich czterech latach otrzymały za darmo kościoły w Polsce z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (ZWRSP). Dokładne dane wyglądają tak: w latach 2016-2019 na rzecz...

Jak argumentują izby, w obecnej sytuacji - niewielkiej dostępności gruntów rolnych, którą można określić jako „głód ziemi” - każda działka rolna jest dla rolników niezwykle cenna. Ponadto wielu podmiotom dzierżawiącym ziemię z państwowego zasobu kończą się umowy i ziemia ta powinna być niezwłocznie przekazywana rolnikom indywidualnym, by powiększyć ich gospodarstwa.

„Art. 70a ustawy umożliwia przekazywanie ziemi z Zasobu w pierwszej kolejności osobom prawnym Kościoła Katolickiego, co nie powinno mieć miejsca w wyżej opisanej sytuacji, biorąc pod uwagę, że w 1948 r. PRL odebrał Kościołowi na tych terenach 33 tys. hektarów, zaś do 2020 r. dzięki przepisom art. 70a ww. ustawy Kościół otrzymał 82,5 tys. ha. A więc wszystkie zobowiązania zostały już zrealizowane. Kościołowi mogą być przekazywane mniejsze działki z przeznaczeniem na cmentarze lub pod budowę nowych kościołów, ale nie może to być ziemia rolna” – brzmi stanowisko rolniczego samorządu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu