Rolnicza "Solidarność" w obronie JPII: "Wielokrotnie zwracał się do rolników"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2023,10:10 Aktualizacja: 14-03-2023,10:09
A A A

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” wydał oświadczenie w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

Trwa prawdziwa burza po reportażu stacji TVN „Franciszkańska 3” na temat tuszowania pedofilii przez Jana Pawła II jeszcze za czasów kardynalskich. W obronie polskiego papieża stanęło wielu polityków, organizacji itp. Do tego grona dołączyła rolnicza „Solidarność”, która podkreśliła, że Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy.

Solidarność Rolników Indywidualnych, PRL, walka z komunizmem, rolnicy

Solidarność Rolników Indywidualnych o walce z PRL-em

Solidarność Rolników Indywidualnych, która w latach PRL była aktywną opozycją na polskiej wsi, odegrała ważną rolę w odzyskaniu wolności po 1989 roku - przypomniano w niedzielę na spotkaniu dawnych działaczy NSZZ Rolników...

Uczył solidarności

„Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego zawzięta obrona praw naszego narodu, uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ‘Solidarności’, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Dla nas, ludzi Solidarności Rolników Indywidualnych, ludzi polskiej ziemi, pontyfikat papieża Polaka ma więc ogromne znaczenie” – czytamy w oświadczeniu organizacji.

Jak w nim dalej podkreślono, JPII uczył, że żadna wspólnota nie może przetrwać bez prawdziwej solidarności, ale także solidarność nie może istnieć bez miłości.

„Pamiętamy Jego słowa: Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Ojciec Święty Jan Paweł II w swoim nauczaniu głosił, jak bardzo od uznania godności człowieka, od przestrzegania jego praw, od umiejętności dialogu i przebaczenia, od budowy ładu społecznego na prawdzie, wolności i sprawiedliwości zależą szanse społeczeństw i rozwój oraz pokój, zarówno wewnętrzny, jak i międzynarodowy” – pisze NSZZ RI „S”.

NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", ptotesty rolników, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk

Rolnicza "Solidarność" wciąż w pogotowiu strajkowym. Jakie są postulaty?

Pogotowie strajkowe rolników utrzymane, gospodarze czekają na realizację podjętych ustaleń - podał NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" po spotkaniu branżowych związków z premierem Mateuszem Morawieckim oraz...

Zwracał się do rolników

Przypomina ponadto, że podczas pielgrzymek do ojczyzny JPII wielokrotnie zwracał się do rolników. Zachęcał do wierności tradycjom przodków i do tworzenia chrześcijańskiej kultury wsi. Wyrażał pragnienie, aby to dziedzictwo zostało zachowane dla przyszłych pokoleń żyjących na ojczystej ziemi.

„Święty Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, jak życie czynić bardziej ludzkim. Wspominamy wspaniałe chwile, jakie przeżywaliśmy w czasie niezapomnianych pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, z którą, jak powtarzał papież, ‘nigdy nie mogło rozstać się moje serce’. Dzisiaj w związku z medialnymi atakami i próbą zniesławienia skierowanymi w osobę Świętego Jana Pawła II, ojca narodu polskiego oraz przewodnika polskiej wsi, NSZZ RI ‘Solidarność’ wyraża swój stanowczy sprzeciw i staje w obronie świętości i dobrego imienia Świętego Jana Pawła II” – podsumowuje rolnicze zrzeszenie.

Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu