Rolnicy zbulwersowani. Po proteście zostali ukarani grzywnami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2023,11:15 Aktualizacja: 13-10-2023,11:20
A A A

Dolnośląscy rolnicy zorganizowali kilka miesięcy temu protest, by zwrócić uwagę na swoje trudne położenie związane z tąpnięciami na rynku rolnym. Mimo, że to wydarzenie miało według nich spokojny przebieg, zostali przez sąd ukarani grzywnami. Zapowiedzieli, że tak tego nie zostawią.

O tej sprawie poinformowała w swoim serwisie internetowym Dolnośląska Izba Rolnicza (DIR).

Chcieli pokazać, jakie mają problemy

„14 kwietnia w Zgorzelcu rolnicy z powiatu zgorzeleckiego oraz lubańskiego z powodu niezwykle trudnej sytuacji materialnej rolników jako całej grupy zawodowej zorganizowali protest mający na celu zwrócić uwagę społeczeństwa, a w szczególności organów władzy publicznej, na sytuację ekonomiczną, która dla nich była i nadal jest niezwykle trudna. Protest polegający na poruszaniu się pojazdami rolniczymi w Zgorzelcu, w okolicach Ronda Solidarności, miał na celu pokazać problemy, z jakimi zmagają się rolnicy, m.in. z trudną sytuacją na rynku zbóż, związanymi z tym problemami finansowymi gospodarstw, które nie są w stanie nawet pokrywać kosztów produkcji, przez co wpadają w spiralę zadłużenia.

ząbkowice śląskie, kpp ząbkowice, protest, protest rolników, blokada

Protestujący rolnicy blokują drogę S8, chodząc po przejściu dla pieszych

W Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie) rozpoczął się protest rolników, którzy przechodzą z transparentami przez przejście dla pieszych. Na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem - powiedziała PAP asp. sztab....

Całe to zjawisko dotyczy całego kraju, społeczeństwa, a nie tylko społeczności rolniczej, bo społeczność rolnicza zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa” – wskazuje DIR.

Grzywny i zwrot kosztów postępowania

Jak dalej zapewnia, protest miał charakter spokojny, wyzbyty agresywnych zachowań. Ponadto był w ocenie Izby zorganizowany w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu stanowił uciążliwość dla innych uczestników ruchu drogowego.

„Mimo to 14 uczestników protestu zostało obwinionych przez miejscową policję o utrudnianie ruchu drogowego, następnie przez sąd ukaranych karami grzywny i obowiązkiem pokrycia kosztów postępowania. Rolnicy złożyli sprzeciw od niesłusznego wyroku i będą dochodzić swoich praw” – poinformowała DIR.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu