Rolnicy wyszli na ulice. Chcą wybicia wszystkich dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2018,10:10 Aktualizacja: 14-03-2018,10:37
A A A

Gospodarze i przedsiębiorcy związani z branżą rolną z Gęsi oraz Radcza (powiat parczewski, woj. lubelskie) wyszli na ulicę. Domagają się m.in. natychmiastowej likwidacji populacji dzików i odszkodowań za wybijane świnie.  

W swoich postulatach podkreślają, że do odstrzału dzików, które roznoszą wirusa ASF powinny być wykorzystane wszystkie możliwe służby, podmioty, instytucje i organizacje w kraju - informuje portal 24wspolnota.pl

produkcja ziemniaków, zbiory ziemniaków, ceny ziemniaków, jacek bogucki, protesty rolników, Michał Kołodziejczak

Zbiory ziemniaków coraz wyższe. Ceny spadają, a rolnicy protestują

Konsekwencją większych zbiorów w dwóch ostatnich latach są nadwyżki ziemniaków na rynku, co doprowadziło do spadku ich cen - poinformował Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa. Zbiory ziemniaków w Polsce w 2017 r....

Hodowcy trzody chlewnej żądają, by wprowadzić zasadnicze zmiany w przepisach łowieckich, które zamiast ograniczać myśliwych, pomogłyby im w skutecznej walce z chorobą.

Protestujący poruszyli też kwestię odszkodowań. Rolnik, któremu zostaną wybite świnie powinien - ich zdaniem - natychmiast poznać kwotę i warunki rekompensaty. Pieniądze mają być ponadto wypłacone niezwłocznie po likwidacji stada. Same procedury dotyczące terminów i zasad płatności muszą być z kolei zrozumiałe nie tylko dla urzędników.

Rolnicy domagają się też przejrzenia przepisów dotyczących bioasekuracji. Uważają, że obecne uregulowania są nieskuteczne i niepraktyczne. Chcą, żeby gospodarze indywidualni uczestniczyli w pracach nad wprowadzeniem tych zmian.

- Płot na wschodniej granicy jest bez sensu. Co z tego, że go postawią, jak my mamy chore dziki u siebie - mówił podczas protestu Karol Kropiwiec, hodowca z Dawid. Przekonywał, że pomysł ministra rolnictwa, żeby stawiać ogrodzenie jest zdecydowanie spóźniony i wygeneruje tylko zbyt duże koszty.

- Wolą załatwiać sprawy umarłych niż pomóc nam żywym. Głosowałem na ten rząd, podoba mi się wiele rzeczy co robi, ale zamiast pomnikami niech się zajmą rolnikami - grzmiał z kolei jeden z przedsiębiorców związany z rolnictwem.
 

źródło: 24wspolnota.pl

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement