Rolnicy wciąż czekają na pieniądze. A bieżących wydatków nie brakuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-09-2018,13:10 Aktualizacja: 06-09-2018,13:17
A A A

Według ostatnich raportów wojewodów, poszkodowanych przez suszę jest już ponad 200 tys. gospodarstw, a deficyt wody stwierdzono na powierzchni ok. 3,8 mln hektarów, w tym na 400 tys. ha straty wynoszą powyżej 70 proc. - ujawnił Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa.

Polityk na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa poświęconej suszy, zwrócił uwagę, że jeszcze wiele komisji nie zakończyło szacowania strat - na 2103 powołanych nadal protokołów nie dostarczyło 1096. Oznacza to, że skala strat może być jeszcze większa. Według danych na koniec sierpnia szkody z powodu suszy ocenione zostały na 3,6 mld zł.

susza, straty, rolnictwo, Jan Krzysztof Ardanowski, susza 2018, ARiMR, wnioski

1000 zł na hektar. Poszkodowani przez suszę mogą składać wnioski

Rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc. mogą od 14 września składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformował resort rolnictwa. Agencja będzie przyjmowała wnioski do 29 września....

Wiceszef resortu mówił też o planowanej pomocy dla rolników. Od 14 do 28 września będą mogli składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy.

Dotyczy to gospodarzy, których straty wynoszą powyżej 70 proc. oraz rybaków prowadzących chów ryb w stawach na terenie gmin, gdzie wystąpiła susza. Najbardziej poszkodowani będą mogli dostać 1 tys. zł na hektar (jeżeli mają polisę ubezpieczenia upraw), a rybacy mogą liczyć na 300 zł na hektar stawów.

Nadal jednak nie wiadomo, jaką pomoc dostaną rolnicy, których straty są oszacowane na poziomie 30-70 proc. Według Romanowskiego, stawka może być określona dopiero po zakończeniu szacowania strat. Wiceminister zapewnił, że niedługo też zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków, który obejmie poszkodowanych w wysokości powyżej 30 proc. strat.

Jednocześnie podkreślił, że straty w gospodarstwie nie obejmują całej produkcji roślinnej i zwierzęcej, a poszczególne uprawy. Jeżeli komisja oceniła, że strata w danej uprawie przekracza 30 proc., to przysługuje pomoc.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Straty spowodowane suszą przekraczają kolejne miliardy. Są gigantyczne

Straty spowodowane suszą przekraczają już 3,6 mld zł. Poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw, a klęska dotknęła ok. 3,5 mln hektarów - wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa na posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa....

W posiedzeniu komisji uczestniczyło wiele organizacji rolniczych i gospodarzy. Wszyscy ocenili, że tegoroczna susza jest wyjątkowo dotkliwa i może zagrozić funkcjonowaniu wielu gospodarstw, nie tylko specjalizujących się w uprawach polowych, ale także producentom bydła mlecznego ze względu na suszę na łąkach i pastwiskach i związany z tym niedobór pasz.

Zwracano uwagę, że do tej pory rolnicy nie otrzymali żadnego wsparcia i mają kłopoty ze sfinansowaniem prac polowych pod przyszłe zasiewy.

Problemem jest ponadto wywiązanie się z umów kontraktacyjnych np. dotyczy to zbiorów buraków cukrowych czy kukurydzy. Za nie dostarczenie odpowiednich ilości towaru grożą rolnikom kary.

Rolnicy z województwa lubuskiego, gdzie suszą objęte jest niemal 100 proc. powierzchni upraw, mówili o złym systemie monitoringu suszy. Krytycznie odnosili się do danych o stanie suszy przekazywanych przez Instytut Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy, szacowanie strat, niedobór wody

Susza nie odpuszcza. Najbardziej dokuczliwa wciąż na zachodzie Polski

W zachodniej części Polski nadal występuje znaczny niedobór wody, największa susza jest w okolicach Poznania. Najbardziej brakuje wody w uprawach roślin strączkowych oraz krzewów owocowych - poinformował Instytut Upraw, Nawożenia i...

Według organizacji szacowanie szkód jest bardzo skomplikowane, gdyż można oceniać tylko straty, tam, gdzie jest ogłoszona klęska suszy IUNG. Jeżeli instytut uzna, że niedobór wody dotyczy roślin strączkowych, a nie dotyczy ziemniaków, to ta ostatnia uprawa nie może być szacowana.

Po czym w kolejnym komunikacie stwierdził, że susza jednak dotyczy ziemniaków, komisja musi ponownie wrócić na pole i oceniać straty. Stąd - zdaniem rolników - m.in. wynika długotrwałość przygotowywania protokołów.

Kolejną podnoszoną sprawą była zapowiedź obniżenia pomocy suszowej z powodu nieubezpieczenia co najmniej połowy upraw. Zdaniem części organizacji rolniczych jest to niesprawiedliwe podejście, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą sprzedawać polis ubezpieczających suszę.

Wiceminister zaznaczył, że nie jest to wymysł ministerstwa rolnictwa, ale nakazują to unijne przepisy. Odnosząc się do propozycji o ogłoszenie klęski żywiołowej z powodu suszy, Romanowski stwierdził, że nie powoduje to, że rolnicy otrzymają nadzwyczajną pomoc. Zapewnił, że rząd, jeżeli będzie potrzeba, przeznaczy więcej środków dla poszkodowanych rolników.

Obecnie na ten cel jest zarezerwowane 800 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu