Rolnicy spisują się w internecie, a urząd oszczędza

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Katarzyna Lechowicz-Dyl PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2020,10:40 Aktualizacja: 21-09-2020,10:48
A A A

W spisie rolnym wzięło już udział blisko 50 tys. rolników, którzy udzielili informacji wypełniając formularz dostępny w internecie - poinformował Dominik Rozkrut, prezes GUS. To wygodna metoda dla rolników, a dla urzędu oszczędność - wskazał.

Powszechny Spis Rolny ruszył 1 września i potrwa do 30 listopada. Na podstawie zebranych danych kształtowana jest polityka rolna i żywnościowa kraju.

Dożynki Prezydenckie, Andrzej Duda, jan krzysztof ardanowski, bezpieczeństwo żywnościowe

Prezydent dziękuje rolnikom i zapowiada wsparcie państwa

Ten bardzo trudny moment, który przeżywaliśmy od kilku miesięcy i który cały czas przeżywamy, każe szczególnie w tym roku, podziękować polskim rolnikom - mówił prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich....

Udział w spisie jest obowiązkowy; jego brak może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej. Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca prowadziły działalność rolniczą.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego powiedział na antenie Programu I Polskiego Radia, że "blisko 50 tys. rolników dokonało tzw. samospisu przez internet - weszło na stronę i podało informacje".

- Liczba spisanych rolników przez sam internet jest znacznie wyższa niż w tym samym czasie 10 lat temu - podkreślił.

Rozkrut zwrócił uwagę, że samodzielne tzw. spisanie się rolnika przez internet to wygoda dla rolnika, a dla urzędu oszczędność i korzyść organizacyjna.

Jak zauważył, rolnik może w dowolnym, wybranym przez siebie czasie wypełniać formularz spisowy, który jest aktywny dwa tygodnie po otwarciu. - Ciekawostka, jak obserwujemy to wzrost sprawozdań realizowanych w niedzielę - dodał.

Sejm, prawo, polityka, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, piątka dla zwierząt

Minister rolnictwa zawieszony w prawach członka PiS

Jan K. Ardanowski zaprzepaścił swoją karierę - mówią nam politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy głosowali za kontrowersyjną nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. - Każdy, kto chce być mądrzejszy od prezesa wcześniej czy...

W ramach zachęty do samodzielnego spisywania się przez internet przygotowano loterię z nagrodami dla rolników, którzy skorzystają z tej opcji.

Prezes GUS wskazał, że "armia rachmistrzów ma ruszyć pierwszego października", ale jak zaznaczył, m.in. w związku z pandemią wysiłki kierowane są, by zrealizować spis w jak największym stopniu poprzez formułę internetową i telefoniczną.

- Oczywiście mamy możliwość - jeśli będzie taka potrzeba - poproszenia rachmistrzów o wizyty w konkretnych gospodarstwach rolnych, jeśli będziemy mieli problem z komunikowaniem się. Będziemy starali się korzystać z tej możliwości jak najmniej - powiedział.

Rozkrut podkreślił, że uzyskane przez GUS informacje są doskonale zabezpieczone. - Przekazywane na potrzeby badań statystycznych nigdy i nikomu, w żadnej postaci, nie są przekazywane. Są pozyskiwane tylko i wyłącznie po to, by dokonać pewnych zbiorczych agregacji - zaznaczył.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj