Rolnicy przywieźli pełne przyczepy odpadów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2021,8:10 Aktualizacja: 11-03-2021,8:18
A A A

Rolnicy z gminy Nowe (pow. świecki, woj. kujawsko-pomorskie) skorzystali z wdrażanego przez miejscowy samorząd programu rządowego odbioru odpadów z gospodarstw. Choć przybyło ich mniej niż się zapowiadało.

Zbiórka odpadów rolniczych odbyła się w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zajmował się rządowym programem.

program pomocy odbioru odpadów rolniczych, folie rolnicze, ministerstwo klimatu i środowiska

Rolnicy nadal muszą sobie sami radzić z odpadami z gospodarstw

Rządowy program pomocy w odbiorze odpadów rolniczych się skończył, a i tak nie wszyscy mieli szanse z niego skorzystać. Ministerstwa rozmawiają o jego ewentualnej kontynuacji. A rolnicy póki co - muszą radzić sobie sami. Po załamaniu...

"Starania o udział w programie gmina podjęła w 2020 roku, jednak ze względów proceduralnych faktyczny odbiór odpadów nastąpił w roku bieżącym. Wkład własny gminy będzie oscylował w wysokości około 20 proc. kosztu odebranych odpadów od rolników" - czytamy na stronie internetowej samorządu.
 
Gospodarze oddawali odpady za darmo i przywieźli ponad 29 ton siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i worków typu Big-Bag. Wykonawcą zadania była firma ze Świecia przy wsparciu Przedsiębiorstwa Usług Miejskich w Nowem.

"Do zbiórki zgłosiło się 30 rolników, jednak odpady dostarczyło zaledwie 10" - wskazała gmina.

Warto dodać, że w poszczególnych rejonach Polski zbiórka odpadów rolniczych w ramach rządowego programu, który choć wdrażany pilotażowo miał być odpowiedzią na kłopoty z odbiorem takich nieczystości po załamaniu się rynku chińskiego, wyglądała różnie.

utrzymanie czystości i porządku w gminach, andrzej duda, recykling odpadów

Gminy zaoszczędzą na rozliczeniu się z odpadów

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - podała Kancelaria Prezydenta. Przepisy pozwolą im rozliczyć się z odpadów za 2020 r. w korzystniejszy sposób i uwolnić niewykorzystany potencjał...

Po pierwsze część gmin w ogóle nie przystąpiła do programu i rolnicy musieli radzić sobie we własnym zakresie. Po drugie były np. sytuacje, że samorządy lokalne odstępowały od programu, bo koszty odbioru odpadów z działalności rolniczych przewyższały znacznie oferowaną dotację.

W niektórych miejscach, gdzie dotowana zbiórka się odbyła, przebiegła bardzo dobrze. Były tez miejsca, gdzie nie odnotowano wielkiego zainteresowania ze strony samych rolników.

Czy rządowy program wsparcia będzie zatem kontynuowany? Odpowiadając na pytania parlamentarzystów w tej kwestii, przedstawiciele resortów rolnictwa oraz klimatu i środowiska zgodnie zapewnili, że trwają rozmowy o ewentualnej kontynuacji i warunkach realizacji programu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj