Rolnicy chcą, by wojsko pomogło myśliwym w odstrzale zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-07-2017,12:10 Aktualizacja: 11-07-2017,16:43
A A A

Rolnicy proponują, by inwentaryzacja populacji dzikiej zwierzyny odbywała się z pomocą dronów i kamer. W odstrzale nadmiaru zwierząt powodujących spustoszenie w uprawach, myśliwym miałoby natomiast pomagać wojsko.

Niemal na każdym rolniczym spotkaniu poruszane są kwestie szkód łowieckich, które zdaniem gospodarzy są coraz większe. Wskazują przede wszystkim na rozrastające się populacje dzikiej zwierzyny, która stołuje się na polach i niszczy uprawy.

polski związek łowiecki, odstrzał loch dzików, odstrzał dzików, asf, ministerstwo rolnictwa, ministerstwo środowiska

Do loch będzie można strzelać przez cały rok? Dyskusja była gorąca

W siedzibie Polskiego Związku Łowieckiego odbyło się posiedzenie Komisji Hodowlanej ds. Zwierzyny Grubej Naczelnej Rady Łowieckiej. Rozmawiano przede wszystkim o okresie polowań na lochy dzików oraz jelenie i daniele. Podczas spotkania...

Tymczasem z inwentaryzacji prowadzonej tradycyjnymi metodami (przede wszystkim pędzeń) wynika, że nie jest jej tak wiele. Podawane przez myśliwych i leśników dane na ten temat denerwują tylko rolników, bo na co dzień na swoich polach widzą zupełnie co innego.

Stąd właśnie biorą się ich apele o rzetelne liczenie zwierząt, by plany łowieckie, a co za tym idzie liczba odstrzałów przystawała do rzeczywistości. Jedną z ciekawszych propozycji zgłaszanych przez gospodarzy jest inwentaryzacja z wykorzystaniem najnowszych technologii, takich jak kamery (także  z opcją rejestrowania obrazu po zmierzchu) oraz drony umożliwiające obserwację z powietrza.

Kolejny pomysł - choć może mniej realny - dotyczy pomocy wojska w odstrzale zwierząt, zwłaszcza dzików. Jego zwolennicy przekonują, że skoro myśliwi nie radzą sobie z odstrzałami, to trzeba im w tym pomóc. A dobrze wyposażeni i przeszkoleni wojskowi byliby dużym wsparciem.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW

Polski Związek Łowiecki do likwidacji? Chce tego minister rolnictwa

Jestem zwolennikiem tego, żeby Polski Związek Łowiecki w takim kształcie jak jest obecnie rozwiązać - powiedział w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zarzucił też myśliwym, że brak odstrzału dzików skutkuje kolejnymi ogniskami...

Niektórzy rolnicy wskazują na potrzebę takich zmian w prawie, by sami mogli dokonywać odstrzałów. Walcząc o swoje uprawy, a więc i dochody byliby na pewno bardzo skuteczni w działaniach.

Gospodarze domagają się poza tym obecności niezależnych rzeczoznawców przy szacowaniu szkód łowieckich, włączenia państwa w kwestie odpowiedzialności za te szkody i wypłacanie rekompensat w oparciu o co najmniej ceny podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem niektórych państwo powinno też odkupować upolowane zwierzęta.

Rolnicy wskazują wreszcie, że grunty wokół miast są w niektórych przypadkach wyłączone z dzierżaw obwodów łowieckich. Nie odbywają się tam polowania, zwierzyna bez przeszkód więc namnaża się, a później przemieszcza się i żeruje na polach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj