Rolnicy będą dostawać informacje o ważnych programach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2021,9:25 Aktualizacja: 10-05-2021,9:29
A A A

ARiMR oraz NFOŚiGW podpisały porozumienie w ramach którego, do rolników ma dotrzeć informacja o prowadzonych przez rząd programach antysmogowych.

Dokument parafowali Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Halina Szymańska, szefowa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

program czyste powietrze, Polski Alarm Smogowy, Piotr Siergiej, wymiana kopciuchów

Kopciuchy do wymiany. Program Czyste Powietrze musi przyspieszyć

Niewystarczająca kampania informacyjna na temat możliwości dofinansowania i brak wsparcia dla najuboższych gospodarstw domowych - to największe mankamenty programu Czyste Powietrze, które według Polskiego Alarmu Smogowego wymagają zmian....

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska podkreślił, że Agencja jest największą w Europie taką instytucją płatniczą, która dociera do ponad 1,3 mln osób. - Chcemy, by obszary wiejskie w większym stopniu mogły korzystać z udostępnianych programów, aby ta informacja docierała nie tylko do rolników ale także do gmin - podkreślił.

Szef resortu dodał, że w ramach współpracy do rolników dotrze informacja m.in. o programie "Czyste powietrze", a także "Stop smog". W tym drugim inwestycja termomodernizacyjna może być w 100 proc. sfinansowana przez rząd i gminę.

Prezes NFOŚiGW dodał, że Funduszowi zależy na tym, aby oprócz informacji o programach antysmogowych, do rolników dotarła również oferta związana z programami dedykowanymi dla obszarów wiejskich. Wskazał m.in. na programy dotyczące wapnowania gleb, usuwania azbestu czy też pomocy przy zagospodarowaniu folii wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych.

Szymańska wyjaśniła, że niezbędne informacje na temat m.in. programów antysmogowych, beneficjanci Agencji znajdą w specjalnej zakładce dostępnej na stronie głównej instytucji.

Pytana o to, czy w przyszłości pojawi się możliwość składania wniosków o termomodernizację domów i wymianę źródła ciepła w "Czystym powietrzu" poprzez ARiMR poinformowała, że w tej sprawie trwają rozmowy z NFOŚiGW.

- Na ten moment, na podstawie zawartego porumienienia rozpoczynamy od przekazywania informacji, ale faktycznie rozmawiamy już o tym, żeby biura powiatowe być może docelowo stały się takim miejscem gdzie również będzie można te wnioski składać. Zaczynamy od informacji, ale to dopiero początek i mam nadzieję, że pójdziemy w takim kierunku, który przyniesie jak najwięcej korzyści naszym beneficjentom - powiedziała szefowa ARiMR.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu