Resort środowiska: wniosek o odwołanie Szyszki osłabia pozycję Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2017,14:30 Aktualizacja: 23-03-2017,15:50
A A A

Wniosek PO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska Jana Szyszki to osłabianie pozycji Polski, jeżeli chodzi o możliwości negocjacji kwestii klimatycznych i zabiegania o interesy kraju związane z pochłanianiem dwutlenku węgla - ocenia resort.

Sejm w czwartek zajmie się wnioskiem PO (popieranym przez Nowoczesną i PSL) o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra środowiska. - Chciałbym, żeby debata była dyskusją dotyczącą kwestii związanych z udostępnianiem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego Polski. Obawiam się jednak, że zwłaszcza ze strony PO i Nowoczesnej brak będzie merytorycznych argumentów. Zamiast nich spodziewam się ataków personalnych na ministra - powiedział Paweł Mucha, rzecznik resortu.

wycinka drzew na posesji, drzewa, wycinka, sejm, pis, ustawa o ochronie przyrody

Sejm poprawia ustawę o wycince drzew. A samorządy nakładają kary

Sejm w środę nie zajmie się proponowaną przez PiS nowelizacją ustawy o ochronie przyrody dotyczącą wycinki drzew. We wtorek projektem nie zajęła się komisja ochrony środowiska ponieważ, jak wyjaśnił poseł wnioskodawca, przepisy wymagają...

- Widać, że posłowie, zwłaszcza PO, biją na oślep. Wypowiadają słowa powszechnie uznane za obraźliwe - dodał. W tym kontekście przytoczył wypowiedź posłanki PO Gabrieli Lenartowicz, która nazwała Szyszkę "mentalnie prymitywnym ministrem". Mucha zaznaczył, że Ministerstwo Środowisko konsekwentnie realizuje program Prawa i Sprawiedliwości.

- Naszym zdaniem wniosek to osłabianie pozycji Polski, jeżeli chodzi o możliwości negocjacji kwestii klimatycznych, zabiegania o interesy Polski na forum międzynarodowym w tematach związanych z pochłanianiem dwutlenku węgla. Polska jest tu liderem, podobnie jeżeli chodzi o bioróżnorodność - powiedział.

We wniosku o odwołanie Szyszki posłowie PO skrytykowali uchwaloną w połowie grudnia ub.r. nowelę ustawy, która pozwoliła prywatnym właścicielom ziemi na wycinkę drzew na swoim terenie, bez zezwoleń.

Platforma negatywnie oceniła też zmiany personalne w podległych ministerstwu instytucjach, np. Państwowej Radzie Ochrony Przyrody. Sejmowa komisja środowiska negatywnie zaopiniowała wniosek PO o odwołanie ministra Szyszki.

Zgodnie z konstytucją wniosek o odwołanie ministra może być złożony przez co najmniej 69 posłów. Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu