Resort rolnictwa proponuje zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2021,7:55 Aktualizacja: 12-07-2021,7:56
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponuje zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie - wynika z projektu noweli ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

"W projekcie ustawy wprowadza się zmianę polegającą na zwiększeniu limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie" - czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii, krir, wymiana olejów w maszynach rolniczych

Resort odpowiada KRIR w sprawie kaucji za oleje do maszyn

Kwestia ewentualnego wprowadzenia opłaty kaucyjnej za oleje do pojazdów i maszyn jest wciąż drobiazgowo analizowana - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wśród rolników zapowiedzi wprowadzenia nowych...
Dodano, że zmiana ustawy ma na celu zmniejszenie kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, przez zwiększenie wsparcia finansowego do wykorzystywanego w produkcji rolnej paliwa.

Limit ma zostać zwiększony ze 100 do 110 litrów na 1 ha użytków rolnych - w przypadku rocznego limitu ustalanego dla powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego i z 30 do 40 litrów na jedną średnią roczną dużą jednostkę przeliczeniową bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego.

Jak czytamy w uzasadnieniu, zmiany zaproponowane w ustawie przyczynią się do zmniejszenia kosztów produkcji w gospodarstwach rolnych, przez zwiększenie wsparcia finansowego do paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej.

Dodano, że proponowane w projekcie zmiany wpłyną na wzrost wydatków budżetu państwa od 2022 r. w wysokości 160,6 mln rocznie. 

 

Poleć
Udostępnij