Resort rolnictwa opublikował listę firm importujących zboże z Ukrainy!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2023,14:40 Aktualizacja: 28-11-2023,18:47
A A A

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) opublikowało niespodziewanie listę firm i podmiotów, które sprowadzały zboża z Ukrainy.

Import ziarna z terenu ogarniętego wojną naszego wschodniego sąsiada - w tym tzw. zboża technicznego, które prawdopodobnie w Polsce trafiało również do konsumpcji – załamał polski rynek zbóż, który do tej pory nie wrócił na właściwe tory. Zalew taniego surowca spowodował, że rodzimi rolnicy nie mieli gdzie sprzedać swojego ziarna, a jeśli już – to po tak niskich cenach, że miały się one nijak do kosztów produkcji, nie mówić już o jakimkolwiek zysku. Gdy temat stał się głośny, próbujący ratować sytuację rządzący wprowadzili różnego rodzaju dopłaty, które tylko częściowo zrekompensowały straty gospodarzy. Natomiast import zbóż z Ukrainy został zablokowany najpierw na podstawie decyzji UE, a później (gdy unijny zakaz wygasł) na podstawie decyzji władz krajowych (dozwolony jest jedynie tranzyt).

mrirw, resort rolnictwa, kas, tajemnica celna, zboże, zboże techniczne, import, ukraina, importerzy, lista

Resort nie zostawia złudzeń: lista firm importujących zboże z Ukrainy pozostanie tajna

O ujawnienie listy firm, które kupowały zboże techniczne z Ukrainy, wystąpił m.in. samorząd rolniczy. Właśnie doczekał się odpowiedzi. Nie jest zapewne taka, jakiej by oczekiwał. Już jakiś czas temu resort rolnictwa podkreślał, że dysponuje...

Od początku kryzysu zbożowego środowisko rolnicze, w tym organizacje i samorząd rolniczy, domagało się ujawnienia listy importerów ukraińskich zbóż do Polski. Resort rolnictwa odmawiał, tłumacząc, że jest w posiadaniu tylko jej części, a pozostała część pozostaje w dyspozycji Krajowej Administracji Skarbowej. KAS zaś wskazywała, że jej przekazanie byłoby złamaniem tajemnicy skarbowej.

Ostatnio temat wrócił przy okazji publikacji raportu Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że niekontrolowany napływ zbóż z Ukrainy rzeczywiście uderzył w polski rynek, a rządzący nie zapobiegli tej sytuacji. Ale i tak wydawało się, że ujawnienia listy nie będzie.

Dzisiaj (28 listopada) resort niespodziewanie opublikował na swojej stronie internetowej to zestawienie, które liczy kilkadziesiąt stron. Są tam wymienione przeróżne podmioty, w tym giganci z branży rolno-spożywczej, ale także np. agencja ochrony. Listę (obejmującą okres importu od 24 lutego 2022 roku do 15 kwietnia 2023 roku) można znaleźć tutaj.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu