Resort chce, by ARiMR zakładała spółki, kupowała akcje i udziały

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2021,8:05 Aktualizacja: 07-09-2021,8:07
A A A

Wprowadzenie możliwości zakładania spółek i nabywania udziałów lub akcji spółek przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewiduje projekt zmiany ustawy o ARiMR, skierowany przez ministerstwo rolnictwa do konsultacji publicznych.

Zgodnie z projektem, Agencja po analizie przedsięwzięcia, dla którego zakładana będzie spółka oraz po uzyskaniu zgody organu nadzorującego będzie mogła utworzyć spółkę w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, biura zagraniczne KOWR, minister rolnictwa

KOWR będzie tworzyć biura zagraniczne

Z opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu rozporządzenia ministra rolnictwa wynika, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mógł tworzyć biura zagraniczne. "Projekt dokonuje zmiany (…) w celu...

Jako korzyść z możliwości zakładania spółek Ocena Skutków Regulacji wskazuje m.in. zapewnienie świadczenia przez zakładane spółki wysokiej jakości wyspecjalizowanych usług na rzecz Agencji. Jako przykład wymieniono budowę, rozbudowę i unowocześnienie systemów informatycznych.

Pozwoli to na zastosowanie biznesowych rozwiązań powszechnych w sektorze prywatnym oraz wprowadzi możliwość zapewnienia zarobków na rynkowym poziomie w sektorze IT - podkreślono w OSR.

Proponuje się utworzenie wyspecjalizowanego podmiotu w formie spółki kapitałowej, a nie jednostki sektora finansów publicznych, co doprowadzi do "urynkowienia" wynagrodzeń - wskazuje Ocena. Celem powołania takiej spółki, według OSR, ma być uniezależnienie się od podmiotów zewnętrznych przy obsłudze Agencji w zakresie IT.

Projekt przewiduje też rozszerzenie katalogu stanowisk obsadzanych w drodze powołania o doradców Prezesa ARiMR. W takim przypadku powołanie ma być równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj