Resort apeluje o rzetelne szacowanie szkód łowieckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2017,9:05 Aktualizacja: 19-06-2017,9:26
A A A

Szkody wyrządzane w uprawach przez zwierzynę to ponownie jeden z najczęściej poruszanych tematów przez rolników. Ministerstwo Środowisko wystąpiło do łowczych i leśników o przykładanie się do szacowania strat.

Z relacji prasowych w lokalnych mediach wynika, że niemal podczas każdego spotkania w rolniczym gronie - niezależnie od ustalonej wcześniej problematyki czy porządku obrad - gospodarze skarżą się na sprawy związane ze szkodami łowieckimi.

afrykański pomór świń, ASF, bioasekuracja, dziki, Polski Związek Łowiecki, MRiRW

Polski Związek Łowiecki do likwidacji? Chce tego minister rolnictwa

Jestem zwolennikiem tego, żeby Polski Związek Łowiecki w takim kształcie jak jest obecnie rozwiązać - powiedział w środę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zarzucił też myśliwym, że brak odstrzału dzików skutkuje kolejnymi ogniskami...

Dzika zwierzyna coraz chętniej stołuje się na polach, bo jest jej - zdaniem poszkodowanych rolników - coraz więcej. Dotyczy to dzików, jeleni, saren, łosi, a nawet żubrów.

Rolnicy narzekają też oczywiście na zbyt niski poziom odstrzału zwierząt oraz złą wolę dzierżawców obwodów łowieckich, czyli w większości przypadków kół łowieckich, przy szacowaniu szkód. Chodzi zazwyczaj o brak reakcji na zgłoszenia dokonane przez właścicieli pól, zbyt późno dokonywane szacowanie i zaniżanie poziomu szkód, a tym samym wysokości odszkodowania.

W Ministerstwie Środowiska wiedzą doskonale o tych wszystkich problemach. "W związku z występującą wiosenną intensyfikacją szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych, o czym świadczą liczne telefony od poszkodowanych oraz przekazywane do resortu środowiska pisma i wystąpienia rolników, ponownie zwracam się z prośbą o wzmożoną kontrolę nad prawidłowością prowadzenia szacowania szkód przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich" - napisał Andrzej Konieczny, wiceszef resortu.

Pismo zostało skierowane do Lecha Blocha, przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego oraz Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polityk poprosił też o minimalizowanie i ograniczanie konfliktów z rolnikami oraz uczulił koła łowieckie i zarządców o konieczności rzetelnego szacowania szkód. "Przypominam o obowiązku - wynikającym z ustawy Prawo łowieckie - współdziałania dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich z właścicielami upraw w zabezpieczaniu ich przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta łowne" - podsumował Konieczny.
 

Poleć
Udostępnij