Regionalne programy rozwoju wsi powstaną do września 2018 roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2017,13:00 Aktualizacja: 01-06-2017,13:20
A A A

Do września 2018 roku powstaną regionalne programy rozwoju obszarów wiejskich. Będą nad nimi pracować również zespoły, które zostaną powołane przy wojewodach - zapowiedział Ryszard Zarudzki, wiceminister rolnictwa. Ma to pomóc w lepszym wykorzystaniu środków.

- Chcemy, by wojewoda nadawał ton w pracy takiego zespołu, ale zespół będzie pracował w porozumieniu z innymi "aktorami" ważnymi dla rolnictwa na danym terenie. Chodzi przede wszystkim o ośrodek doradztwa rolniczego oraz samorządy: wojewódzki i lokalne - powiedział polityk.

krzysztof jurgiel, ostróda, wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich, rozwój obszarów wiejskich

Jurgiel: powstaną wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich

Do końca 2018 r. zostaną przygotowane wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich, które mają określać potrzeby i kierunki rozwoju rolnictwa w poszczególnych regionach - zapowiedział w sobotę w Ostródzie...

Wiceszef resortu wyjaśnił, że celem jest opracowanie "aktualnej diagnozy, która określi potrzeby i pozwoli określić specyfikę regionu oraz kierunek rozwoju jego obszarów wiejskich".

- Takie dobre określenie potrzeb da podstawę do tego, by po roku 2020 pomyśleć o silniejszej dywersyfikacji programów unijnych i też do rozdziału środków krajowych na rzecz rzeczywistych potrzeb regionalnych - powiedział Zarudzki.

Podkreślił, że do zespołów powołanych przy wojewodach zaproszenie otrzymają przedstawiciele organizacji rolniczych, społecznych oraz samorządowcy. Wojewódzkie zespoły nie będą "zastępować pracy marszałków województw, ale chcą z nimi współpracować nad optymalną strategią rozwoju".

Wiceszef resortu rolnictwa zaznaczył, że strategia rozwoju obszarów wiejskich jest częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

- To jest ta sektorowa część Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, obejmująca rolnictwo i obszary wiejskie. Ona musi być przemyślana, racjonalna, określać szczegóły, bo dotyczy rozwoju kraju w następnych latach. Dlatego też nikogo z takiego zespołu nie chcemy wykluczać - podsumował Zarudzki.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement