Region coraz więcej płaci za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wojciech Huk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2021,12:45 Aktualizacja: 19-10-2021,12:49
A A A

W tym roku Skarb Państwa wypłacił już niemal 2 mln zł z tytułu odszkodowań za straty wyrządzone przez zwierzęta łowne - poinformowała Ewa Leniart, wojewoda podkarpacka.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie z samorządowcami z regionu na temat ochrony środowiska oraz bioróżnorodności. Jak mówiła włodarz województwa na spotkaniu przypomniano m.in. procedurę, jaką może uruchomić samorząd w przypadku, kiedy zwierzę chronione zagraża ludziom.

odszkodowania łowieckie, prawo łowieckie, Edward Siarka, Sejm

Prawo do odszkodowań łowieckich zostało rozszerzone

Rolnicy będą mogli wnioskować o odszkodowanie także wtedy, jeśli wcześniej nie zgodzili się na budowę urządzeń zabezpieczających ich plony przed szkodami wyrządzonymi przez zwierzynę łowną - przewiduje uchwalona przez Sejm nowela Prawa łowieckiego....

Wojewoda podała, że w regionie w 2010 r. wysokość odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne wynosiła ponad 30 tys. zł. i było to 69 odszkodowań. W 2015 r. już odpowiednio 1,8 mln zł i ponad 3 tys. zdarzeń, a w 2020 r. ponad 3,2 mln zł i ponad 3,8 tys. zdarzeń. W bieżącym roku, do końca września, wypłaconych zostało niemal 2 mln zł, za prawie 2 tys. zdarzeń.

- Widzimy tendencję wzrostową, co budzi troskę lokalnych samorządowców, którzy troszczą się o mieszkańców swoich gmin i powiatów. Te dane pokazują, że trzeba bardzo rozsądnie gospodarować polityką ochrony środowiska, aby zrównoważyć interes człowieka i przyrody - powiedziała Leniart.

Wojewoda zaznaczyła, że na spotkaniu przypomniano również, że każdy samorząd jest zobowiązany do tego, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom regionu, także w kontekście występowania zwierząt dzikich, które mogą stać się zagrożeniem dla osób i mienia.

Na spotkaniu szczegółowe informacje w tym zakresie zostały przekazane przez Wojciecha Wdowika, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Powiedział, że w ramach ochrony terenów rolniczych kupowane są m.in. elektroniczne pastuchy, które otrzymują rolnicy. Dodał, że w ubiegłym roku samorządy z Podkarpacia wystąpiły z 9 wnioskami o odstrzał zwierząt chronionych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj