Rafalska zapewnia: kobiety nie rezygnują z pracy przez 500+

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agata Szczepańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2016,13:35 Aktualizacja: 23-12-2016,14:30
A A A

Twierdzenie, że z powodu 500 plus kobiety rezygnują z pracy jest całkowicie nieuprawnione - przekonuje Elżbieta Rafalska, szefowa MRPiPS. Zwraca uwagę, że choć liczba osób nieaktywnych zawodowych ostatnio wzrosła, to wskaźniki zatrudnienia kobiet są coraz wyższe.

Minister rodziny zwróciła uwagę, że dopiero przyszły rok będzie pierwszym rokiem pełnego, 12-miesięcznego finansowania programu "Rodzina 500 plus". Jej zdaniem skutki programu oceniać będzie można, gdy będą pełne dane, które będzie można poddać wnikliwej analizie.

program rodzina 500 plus, ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej, elżbieta rafalska

Prawie 4 miliony dzieci objętych programem "Rodzina 500 plus"

3,79 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich do 18 lat w Polsce objętych jest wsparciem z programu "Rodzina 500 plus" - poinformowało MRPiPS. Do rodzin trafiło ponad 15,1 mld zł. Ponad 41 proc. świadczeń wypłacanych jest na pierwsze...

Polityk przypomniała, że przed kwietniem resort musi dokonać oceny funkcjonowania nie tylko programu 500 plus, ale też innych transferów socjalnych. Wskazała, że decyzje o przyznaniu świadczenia są wydane do 30 września przyszłego roku i do tego czasu na pewno nic się nie zmieni w programie. W przyszłym roku na program jest przeznaczonych ponad 23 mld zł.

Rafalska przypomniała, że na etapie wdrażania programu były obawy, że wiele rodzin będzie marnowało te pieniądze. W takich wypadkach ustawa pozwala na wypłatę świadczenia w formie rzeczowej lub opłacania usług dla dzieci (przedszkole, obiady w szkole, wyjazd itp.). Jednak - jak podkreśliła - obawy te się nie potwierdziły.

- Mamy twarde dane - liczba świadczeń zamienionych na pomoc rzeczową lub w formie usług na koniec listopada wynosi 955, co przy skali milionów wypłat wynosi 0,03 proc. - zaznaczyła. Dodała, że dane dowodzą, że rodzice wydają pieniądze z programu zgodnie z przeznaczeniem na dzieci.

W jej opinii podobnie "całkowicie nieuprawnionym" zarzutem jest ten, że program powoduje dezaktywizację zawodową kobiet. Podkreśliła jednak, że w tym przypadku na kompleksowe dane trzeba poczekać pełen rok, a na razie można porównywać poszczególne kwartały tego i ubiegłego roku.
narodowy bank polski, nbp, bank centralny, dochody gospodarstw domowych, gospodarstwa domowe

Rosną dochody gospodarstw. Program 500+ robi swoje

W drugim kwartale 2016 roku realne dochody sektora gospodarstw domowych zwiększyły się o 6,1 proc. licząc rok do roku. Za ok. 2,5 pkt. procentowego wzrostu odpowiadają wypłaty ze świadczenia "Rodzina 500+" - podał NBP. Przyspieszenie...

Jak wynika z danych MRPiPS (na podstawie GUS i Eurostatu), pomiędzy I a II kwartałem br. liczba osób biernych zawodowo nieznacznie spadła - o 27 tys. osób (z 13 tys. 394 osób do 13 tys. 367). Spadek dotyczył zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Jednocześnie pierwsze dwa kwartały 2016 r. to wzrost liczby osób nieposzukujących pracy ze względu na obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu z 1702 tys. do 1759 tys. Spośród dodatkowych 57 tys. osób obserwowanych w tym okresie, kobiety stanowiły 72 proc. (41 tys.).

Resort podkreśla jednak, że udział respondentów deklarujących bierność z powodu opieki nad dziećmi lub innymi osobami od 2011 r. utrzymuje się na stałym poziomie (ok. 7 proc.).

Według danych MRPiPS (na podst. badania BAEL) współczynnik aktywności zawodowej kobiet w III kwartale br. wyniósł 48,4 proc. (48,6 proc. o tej porze przed rokiem), zaś wskaźnik zatrudnienia 45,4 proc. (44,9 proc.). Stopa bezrobocia kobiet wyniosła 6,2 proc. (7,5 proc.).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu