Rachmistrze nie będą pytać rolników o majątek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2020,13:10 Aktualizacja: 20-08-2020,13:16
A A A

Nieprawdą jest, że GUS w spisie rolnym będzie zbierał dane dotyczące majątku rolników. Podmiotem spisu będą składowe gospodarstwa rolnego, np. powierzchnia gruntów, liczba zwierząt, uprawy rolne i ogrodnicze - podał Główny Urząd Statystyczny.

W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 znajdą się ponadto pytania o liczbę ciągników, maszyn rolniczych i budynków gospodarskich, ale tylko tych związanych z prowadzoną produkcją rolniczą - informuje GUS na swojej stronie internetowej.

skargi na rolników, janusz wojciechowski, bezpieczeństwo żywieniowe kraju,

Mandat dla rolnika za wieczorną pracę. Opanujmy to szaleństwo!

Szerokim echem odbił się wpis Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa o gospodarzu ukaranym mandatem za koszenie kombajnem po godz. 22. Polityk proponuje uznawanie takich prac za "czyn w stanie wyższej konieczności"....

"Nieprawdą również jest to, że w spisie będą zbierane dane o zarobkach rolników, czy wartości przychodów" - czytamy w komunikacie. Jak wyjaśniono, zbierane będą informacje o wkładzie pracy w gospodarstwo rolne przy prowadzeniu produkcji rolniczej oraz o fakcie prowadzenia w gospodarstwie również działalności pozarolniczej.

Chodzi o przybliżone podanie, jaką część (w procentach) dochodów stanowią dochody z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.

"Podczas spisu nie będziemy pytali o sprzedawane przez gospodarstwa rolne produkty, tylko o to, czy gospodarstwo rolne w ogóle prowadzi sprzedaż produktów rolnych. Oczekujemy jedynie odpowiedzi twierdzącej lub zaprzeczającej" - zaznacza GUS.

Dane indywidualne i adresowe (PESEL, adres zamieszkania użytkownika, adres siedziby gospodarstwa rolnego) są niezbędne do identyfikacji gospodarstwa rolnegoi są zbierane są przy każdym spisie powszechnym.

jazda kombajnami, heder, KMP w mławie, żniwa

Heder i inne problemy. Specjalne przepisy na żniwa?

Czy rolnicy powinni móc jeździć podczas żniw bez konieczności demontowania hederów? Czy powinien powstać specjalny pakiet przepisów "żniwnych", ułatwiających w tym okresie poruszanie się maszynami? Tak jak w...

Zarzuty dotyczące zbierania danych jednostkowych, m.in. takich jak numer telefonu czy adres poczty elektronicznej, są bezzasadne - podkreśla GUS.

Zdaniem Urzędu, są niezbędne do nawiązania kontaktu z użytkownikami gospodarstw rolnych w celu wypełnienia obowiązku spisowego. Ponadto, w związku z epidemią COVID-19 dane będą potrzebne do przeprowadzania wywiadów telefonicznych w przypadku konieczności rezygnacji z wywiadów bezpośrednich.

GUS poinformował, że wszystkie gminy zakończyły na początku lipca nabór na kandydatów na rachmistrzów spisowych. Kandydaci będą specjalnie przeszkoleni w celu przeprowadzenia badań spisowych.

Zbierane przez rachmistrzów dane będą podlegały szczególnej ochronie. Rachmistrzowie spisowi są obowiązani do zachowania i przestrzegania tajemnicy statystycznej, podobnie jak wszyscy pracownicy statystyki publicznej - podkreślił Urząd.

Powszechny Spis Rolny 2020 rozpocznie się 1 września i potrwa do 30 listopada 2020 r. Dotyczy wszystkich gospodarstw rolnych, jest obowiązkowy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu