Puda: rodzinne gospodarstwa zyskają na nowych przepisach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Wesołowska PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2021,8:15 Aktualizacja: 09-07-2021,8:44
A A A

Pozytywne skutki przygotowywanych przepisów odczuje prawie 100 proc. rodzinnych gospodarstw rolnych - powiedział Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Minister, podczas wywiadu w telewizji wPolsce.pl, wskazał, że chodzi m.in. o projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, który jest jednym z elementów Polskiego Ładu.

- To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić godność ekonomiczną i społeczną małym i średnim gospodarstwo rolnym - powiedział. Dodał, że ustawa będzie zawierała kilkanaście pakietów w kilkudziesięciu obszarach, przez co - jak zaznaczył - można szacować, że pozytywne skutki nowych przepisów odczuje prawie 100 proc. wszystkich rodzinnych gospodarstw rolnych.

Wyjaśnił, że będą to korzyści podatkowe, gospodarcze, społeczne (np. związane z dziedziczeniem), po to by zapobiec odpływowi młodych ludzi ze wsi, zachęcić ich do zakładania tam rodzin.

Grzegorz Puda, gospodarstwa rodzinne, Forum Regionów Trójmorza, rozwój rolnictwa

Puda: małe i średnie gospodarstwa kluczowe dla zrównoważonego rozwoju

Gospodarkę niskoemisyjną, chroniącą zasoby dla przyszłych pokoleń prowadzą małe, średnie, rodzinne gospodarstwa rolne - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Jego zdaniem są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju obszarów...

Puda wskazał również, że trwają prace nad rozszerzeniem tzw. Rolniczego Handlu Detalicznego, czyli przepisów, które umożliwiają producentom rolnym sprzedaż wyprodukowanej przez siebie żywności. Obecnie - jak przypomniał - rolnicy mogą bezpośrednio dostarczać swoje wyroby m.in do lokalnych sklepów czy punktów gastronomicznych, a po rozszerzeniu będą mogli to robić na terenie całego kraju.

Dzięki temu górale będą mogli sprzedawać np. oscypki czy jagnięcinę nad morzem. - Chcemy, żeby rolnicy mogli sprzedawać swoje produkty na dużo większym obszarze niż obecnie, co będzie oznaczało dla nich zwiększenie rynku zbytu i dodatkowe środki, a dla klientów - możliwość zakupu żywności lepszej jakości i po niższej cenie - powiedział minister.

Podkreśli, że rozszerzenie RHD wpisuje się w rządową politykę skrócenia łańcuchów dostaw, a ponadto służy dywersyfikacji dostaw żywności. Przypomniał również, że to małe i średnie gospodarstwa rolne uratowały kraj przed kryzysem żywnościowym podczas pandemii.

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj