Pszczoły polubiły życie w mieście

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Janusz Majewski PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2019,18:55 Aktualizacja: 14-06-2019,19:05
A A A

Kolejnych 11 uli stanęło w piątek na terenie Kielc w ramach akcji "Pszczoły w mieście". - Obecność pszczół w mieście sprzyja bioróżnorodności, ocaleniu przed zniknięciem licznych gatunków ptactwa, owadów i roślin - powiedział Krzysztof Antoszewski z Ligi Ochrony Przyrody.

Akcja prowadzona przez Ligę Ochrony Przyrody (LOP) ma na celu promowanie i rozwijanie w regionie miejskiego pszczelarstwa. LOP stawia ule w miastach i okolicach podmiejskich, opiekując się nimi przez cały rok.

pszczoły, owady zapylające, badania, miód

Miliony pszczół nie przetrwały zimy. Alarmujące dane

Liczba pszczelich kolonii zmniejszyła się o 16 proc. na przełomie 2017 i 2018 roku - wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 36 krajach przez brytyjski University of Strathclyde. Badanie wśród ponad 25,3 tys. pszczelarzy w 36...

- Chcemy zwrócić uwagę na to, że pszczoły giną na terenach rolniczych, z uwagi na pestycydy, które stosują rolnicy. Dlatego przenosimy pasieki do miast, aby uchronić naszą przyrodę, nasz świat od zagłady. Bo jeśli wyginie ostatni zapylacz to na ziemi nie będzie życia - ostrzegał Antoszewski, który jest zadowolony z tego, że akcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

- Obecność pszczół w mieście sprzyja bioróżnorodności, ocaleniu przed zniknięciem licznych gatunków ptactwa, owadów i roślin, poprawia też stan miejskiej zieleni. Dzięki pszczołom miasto zacznie oddychać pełną piersią. W tych owadach jest niesamowita moc - zapewnił mistrz pszczelarstwa.

W piątek na terenie kieleckiej firmy Formaster Group otwarto pasiekę "Dafi" składającą się z 10 uli.

pszczoły, miód, pszczelarze

Miód smakuje nam jak nigdy wcześniej. Sprzedaż bije rekordy

W Polsce rośnie zarówno liczba rodzin pszczelich, jak i cena oraz spożycie miodu. Na przestrzeni ostatnich 15 lat spożycie wzrosło blisko dwukrotnie. Przybywa również pszczelarzy amatorów, dla których...

- To kolejna inicjatywa ekologiczna, która wpisuje się w filozofię naszej firmy. Ma to przede wszystkim walor edukacyjny, bo będziemy organizować dni otwarte dla młodzieży, aby ją uświadamiać jak bardzo szybko postępuje degradacja środowiska. I to jest tak naprawdę ostatni dzwonek, aby o to środowisko zacząć dbać na poważnie - podkreślił członek zarządu Formaster Group Maciej Bursztein.

Do akcji przyłączył się także prezydent Kielc. Jeden ul stanął w czwartek na dachu Kieleckiego Centrum Kultury. Dzień wcześniej cztery ule rozstawiono na dachu jednego z kieleckich hoteli w centrum miasta.

Pasieki w centrum miasta to już nieodłączny element krajobrazu największych europejskich metropolii. W Berlinie jest ich już ponad 4 tys., a w Londynie aż 5 tys. - Kopiujmy dobre wzorce, uczmy się od mądrzejszych. Musimy zrobić wszystko, aby to nie była jednorazowa akcja - zachęcał Antoszewski.

Poleć
Udostępnij