PSL złożyło wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-06-2017,15:05 Aktualizacja: 27-06-2017,15:22
A A A

Posłowie PSL złożyli w Sejmie wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa. Zarzucają mu, że prowadzi "szkodliwą politykę na polskiej wsi, ukazującą bezczynność i bezradność".

Pod wnioskiem o wotum nieufności, oprócz ludowców, podpisali się także politycy Platformy Obywatelskiej. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został poseł PSL Mirosław Maliszewski - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie Władysław Kosiniak-Kamysz, szef ludowców.

PSL chce odwołania ministra Jurgiela. PiS: "nie ma na to szans"

PSL w najbliższych dniach złoży wniosek o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, powodem jest „ogrom zaniedbań i niedopełnienia obowiązków”, które wynikają z pełnienia tej funkcji - poinformował w...

- Oczekujemy od marszałka Sejmu, że Sejm zajmie się wnioskiem jak najszybciej, musi się to odbyć jeszcze przed wakacjami. Polska wieś w czasie żniw musi być bezpieczna, obszarem odpowiedzialnym za rolnictwo i rozwój wsi zarządzać odpowiedzialna osoba. Liczymy, że pani premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński staną po stronie wsi i zakończą ten sen zimowy ministra Jurgiela - oświadczył polityk.

Politycy w swoim wniosku wskazują "liczne zaniedbania i przewinienia" ministra rolnictwa. Zarzuty, jakie stawiają dotyczą m.in. zaniedbań w obszarze rozwoju wsi i rolnictwa.

Politycy podnoszą kwestię "skandalicznej" ustawy o sprzedaży ziemi. Ich zdaniem ustawa w "medialnych" założeniach miała wprowadzać preferencyjny system nabywania ziemi dla rolników, a w rzeczywistości zrównała proces nabywania ziemi polskich rolników z cudzoziemcami.  

psl, ludowcy, wiosenne przymrozki, rządowe rekompensaty, wsparcie dla rolników

PSL: poszkodowani rolnicy muszą dostać rekompensaty od rządu

PSL postuluje wsparcie rządowymi rekompensatami rolników, których uprawy ucierpiały w wyniku wiosennych przymrozków oraz wystąpienie do UE o sfinansowanie strat. - Domagamy się od rządu jak najszybszej interwencji - mówi...

Innym zarzutem ludowców jest podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników. - Politycy PiS podnosząc wiek emerytalny rolnikom do odpowiednio 60 i 65 lat złamali swoje obietnice wyborcze, wystąpili ponadto przeciw prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który opowiadał się za utrzymaniem wcześniejszych emerytur rolniczych - podkreślają.

Politycy PSL wskazują także na liczne zmiany kadrowe w ARiMR, po których "powstał problem z odpowiednią kadrą kierowniczą, która nie posiada wymaganych kwalifikacji".

Podkreślają, że agencja ma poważne kłopoty z systemem służącym do obsługi wniosków rolników, co z tym związane, zagrożona jest wypłata pieniędzy dla rolników.

Zdaniem wnioskodawców, Jurgiel dopuścił się też zaniedbań w związku ze sprawą "niedziałającego systemu ubezpieczeń rolnych". Jak uzasadniają wciąż nie zostały wprowadzone rozwiązania gwarantujące stabilne dochody w rolnictwie.

żywność, jakość żywności, kontrola jakości żywności, bezpieczna żywność, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

Jurgiel: konsolidacja inspekcji ma przynieść oszczędności

Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ) nie będzie spionizowana, co oznacza, że na szczeblu wojewódzkim będzie podlegała wojewodom, a nie głównemu inspektorowi PIBŻ - zapowiada Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. - W...

We wniosku wskazywane jest także podpisanie umowy o wolnym handlu miedzy Unią Europejską a Kanadą (CETA). W ocenie ludowców, szef resortu rolnictwa nie zadbał należycie o interesy konsumentów i "przez milczącą zgodę naraził Polskę na wprowadzenie żywności genetycznie modyfikowanej".

Wśród zastrzeżeń ludowców, wymienione zostały też: embargo na rynki wschodnie oraz mały ruch graniczny, nierozwiązany temat szkód łowieckich, brak odszkodowań dla sadowników po przymrozkach, czy zgoda polskiego rządu na zwiększenie bezcłowego importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Politycy wskazują też, że zmiany kadrowe w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim wywołują chaos organizacyjny i stawiają pod dużym znakiem zapytania jej przyszłość. W ich ocenie to "przykład rozmontowania światowej klasy instytucji". Według polityków, Jurgiel dopuścił się też zaniedbań w związku ze sprawą występowania przypadków ASF.

Poleć
Udostępnij